„Kína megszegte a velünk kötött megállapodását” – írta Donald Trump a közösségi médiában. Az amerikai elnök nem részletezte, hogy Peking miben sértette meg a két ország között májusban létrejött egyezséget. A felek a hónap elején megegyeztek a vámok csökkentéséről és a további kereskedelmi tárgyalások folytatásáról, de másban nem sikerült dűlőre jutniuk.
A bejegyzés azután született, hogy Scott Bessent pénzügyminiszter a Fox Newsnak adott interjújában kijelentette: az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások elakadtak. A befektetők bizonytalanok abban, hogy létrejöhet egy hosszú távú megállapodás Kína és az Egyesült Államok között.
Trump mai posztja után a harminc vezető iparvállalat Dow Jones indexe több mint 0,2 százalékkal csökkent, míg az S&P 500-as mutatója szintén több mint 0,2 százalékkal gyengült.
Mint ismert, az amerikai politikus áprilisban bejelentette, hogy 10 százalékos alapvámot vet ki az Egyesült Államokba irányuló összes importra. Ezután Trump kölcsönös vámrendszert vezetett be a világ szinte összes országa és területe ellen, majd további 25 százalékos vámtarifával súlytotta az acél- és alumíniumtermékeket, valamint az autókat.
Donald Trump később felfüggesztette a kölcsönös vámokat Kína kivételével, sőt a távol-keleti ország esetében 145 százalékra emelte a sápot, majd májusban megegyeztek a vámok csökkentéséről és további kereskedelmi tárgyalások folytatásáról. Trump azóta több országgal kötött szerződést, például az Egyesült Királysággal.
Azt fontos megemlíteni, hogy általános 10 százalékos, valamint az alumínium-, acél- és autóimportra vonatkozó 25 százalékos tarifák változatlanul érvényesek az országokra.
A vám az importált árukra kivetett adó. Amikor egy amerikai cég terméket importál, akkor a vállalat vámot fizet az illetéket beszedő amerikai hivatalnak. Sokan úgy gondolják, hogy a megemelt vámok csak a külföldi országokat terhelik. Ez azonban nem igaz, ugyanis a sápot mindig az importáló vállalatoknak kell kiegyenlíteniük, akik ezt a költséget részben vagy teljesen hozzáadják a behozatott termék árához.
A vámok mellett érvelő politikusok és elemzők szerint a vámok védik a helyi munkahelyeket, és fellendítik a hazai termelést: a magasabb illeték ugyanis arra kényszeríti a vállalatokat, hogy többet termeljenek az Egyesült Államokban. Sőt, a sápok megvédhetik a nemzetbiztonsági szempontból fontos iparágakat.
A kritikusok ellenben a drágulásra hívják fel a figyelmet. Azt is hangsúlyozzák, hogy a védett cégek verseny nélkül elkényelmesednek, és nem hajtanak végre fejlesztéseket. Egy másik fontos szempont, hogy a célba vett ország sem tétlenkedik, és szintén vámokat vet ki az amerikai exportra, amit Kanada, Mexikó és Kína is megtett.
A Donald Trump által reméltnél sokkal kevesebb folyik majd be a vámokból
Donald Trump szerint a vámok gazdaggá teszik majd az Egyesült Államokat, közgazdászok szerint azonban sokkal kevesebb pénz folyik majd be belőlük az államkasszába, mint a Fehér Ház várja. Márpedig az elnök nagyot vár: állítása szerint a vámháború egy év alatt akár ezermilliárd dollárt hoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.