A NATO jelenlegi tagállamai közül egyedül Lengyelország közelíti meg az 5 százalékos célt, 2024-ben 4,12 százalékos védelmi kiadással – derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató tanulmányából.
A NATO tagállamai közül egyedül Lengyelország közelíti meg a célt, 2024-ben 4,12 százalékos védelmi kiadással. Az Egyesült Államok 3,4 százalékot fordít védelmi kiadásokra, míg más országok, mint például Németország és Franciaország, jelentős növekedést terveznek a következő években. Az Ukrajna elleni orosz agresszió és az azt követő háború rávilágított arra, hogy a NATO keleti és északi szárnya különösen sebezhető, és sürgős intézkedések szükségesek a védelmi képességek megerősítésére.
A célkitűzés mögött olyan országok állnak, mint Lengyelország, a balti államok (Észtország, Lettország, Litvánia), valamint a skandináv országok, köztük Svédország és Finnország. Ezek az országok közvetlenül érintettek az orosz fenyegetésben, és már most is jelentős mértékben növelik védelmi kiadásaikat. Például Észtország 2025-ben 3,7 százalékot fordít védelmi kiadásokra, és Svédország és Finnország is hasonló növekedést tervez.
Mark Rutte javaslata szerint az 5 százalékos védelmi kiadás a következőképpen oszlik meg:
Ez a megközelítés lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy átfogóan erősítsék védelmi képességeiket, miközben figyelembe veszik a modern hadviselés komplexitását.
Bár a javaslat széles körű támogatást élvez a keleti és északi tagállamok részéről, számos nyugat-európai ország, mint például Németország, Franciaország és Spanyolország, fenntartásokat fogalmazott meg. Ezek az országok arra figyelmeztetnek, hogy az 5 százalékos célkitűzés túlzott terhet róna gazdaságukra, és hogy a védelmi kiadások növelése mellett a társadalmi jóléti rendszerek fenntartására is szükség van. Emellett felmerült a kérdés, hogy milyen kiadásokat kell figyelembe venni a védelmi költségvetés meghatározásakor, például a katonai segítségnyújtást Ukrajnának.
A hágai csúcstalálkozón várhatóan véglegesítik a védelmi kiadások növelésére vonatkozó célkitűzéseket, és meghatározzák a végrehajtásuk ütemezését. A tagállamok közötti egyeztetések során figyelembe kell venni a gazdasági realitásokat, a politikai konszenzust és a biztonsági fenyegetések mértékét. A döntés meghatározhatja a NATO jövőbeli védelmi stratégiáját, és annak hatékonyságát a következő évtizedekben.
A NATO 2025-ös hágai csúcstalálkozója kulcsfontosságú mérföldkő lehet a szövetség védelmi politikájában.
A 5 százalékos védelmi kiadási célkitűzés ambiciózus, de tükrözi a modern biztonsági kihívásokra adott válasz szükségességét – írták a kutatásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.