BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: Trump és Elon Musk vitája szakadékba küldte a Teslát, a délutáni munkaerőpiaci adatok sorsdöntőek lehetnek

Trump elnök és Elon Musk nyilvános összeveszése százötvenmilliárd dolláros zuhanást okozott a Tesla kapitalizációjában. A részvénypiac az amerikai munkaerőpiaci adatokra vár. A vártnál gyengébb adat amerikai kamatcsökkentést hozhat.

Az ázsiai részvénypiac visszafogottan teljesített pénteken, a befektetők kivártak a kulcsfontosságú amerikai munkaerőpiaci jelentés előtt. A Tesla tetemes veszteségeket szenvedett el Donald Trump elnök és Elon Musk milliárdos nyilvános összetűzése miatt.

Tesla részvény részvénypiac
Beszakadt a Tesla, a részvénypiac az amerikai munkaerőpiaci adatokra vár / Fotó: NurPhoto via AFP

A héten közzétett gyenge gazdasági adatok sorozata miatt a piacok attól tartanak, hogy a nap későbbi részében érkező havi munkaügyi jelentés negatív meglepetést tartogathat. Ez tovább erősítené a stagflációval kapcsolatos félelmeket, és fokozná a nyomást a Federal Reserve-en, hogy gyorsan enyhítsen monetáris politikáján. 

Stagnáló indexek, zuhanó Tesla

A Tesla részvényei 0,8 százalékkal emelkedtek a zárás utáni kereskedésben, miután előző éjszaka 14 százalékos zuhanással, mintegy 150 milliárd dollárral csökkent a vállalat piaci értéke. Az árfolyamesés azt követően következett be, hogy Donald Trump azzal fenyegetőzött: megszünteti a kormányzati szerződéseket Elon Musk vállalataival, miután a korábban szoros kapcsolatuk éles, nyilvános viszállyá fajult.

  • A Nasdaq határidős indexe stagnált, 
  • az S&P 500 határidős indexe 0,1 százalékkal emelkedett. 
  • Az MSCI Ázsia–csendes-óceáni térségi részvényindexe (amely a japán tőzsdeindexet nem tartalmazza ) 0,1 százalékkal csökkent pénteken, de így is heti szinten 2,2 százalékos emelkedést könyvelhet el, közelít nyolc hónapos csúcsához. 
  • A japán Nikkei index 0,3 százalékkal nőtt, heti átlagban viszont 0,7 százalékos csökkenéssel zárt.
  • A dél-koreai tőzsde ünnepnap miatt zárva volt, a héten 4,2 százalékkal, közel 11 hónapos csúcsra erősödött, miután az újonnan megválasztott elnök, Li Dzsemjong sürgősségi gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. A dél-koreai won szintén erősödött, a héten 2 százalékkal, így nyolc hónapos csúcson áll. 
  • A kínai blue chip részvények stagnáltak, 
  • a hongkongi Hang Seng index 0,3 százalékkal esett, miután a Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök közti telefonbeszélgetés nem hozott érdemi áttörést a kereskedelmi feszültségek enyhítésében. 

Az USA és Kína közötti feszültségcsökkentési megállapodás, valamint a Trump és Hszi közötti telefonbeszélgetés azt mutatja, hogy mindkét félnek megvan a maga gazdasági »fájdalomküszöbe«

mondta a Reutersnek Luke Yeaman, a Commonwealth Bank of Australia vezető közgazdásza.
„Ez ugyan kizár néhány extrém negatív forgatókönyvet, de a feszültségek továbbra is erősek, további eszkalációk is várhatók… nem számítunk arra, hogy augusztus 14-ig átfogó kereskedelmi megállapodás születik” – tette hozzá.

A részvénypiac az amerikai munkaerőpiaci adatokra vár

Délután teszik közzé az amerikai munkaerőpiaci adatokat, az előrejelzések szerint májusban 130 ezer új munkahely jöhetett létre, míg a munkanélküliségi ráta várhatóan 4,2 százalékon marad. Bármilyen negatív meglepetés előrébb hozhatja a következő Fed-kamatcsökkentést, és erős felpattanást válthat ki az amerikai államkötvények piacán. 

A határidős kamatpiac szeptemberre árazza az első csökkentést, körülbelül 93 százalékos valószínűséggel, 

a következő lépés decemberre várható.

A tízéves amerikai államkötvény hozama 4,3925 százalékon stagnált, miután előző nap 3 bázisponttal emelkedett, eltávolodva egy hónapos mélypontjától. 

Arra számítunk, hogy a foglalkoztatás májusban tovább veszít lendületéből, és a vártnál gyengébb, 110 ezer fős adat érkezik 

– írták elemzők a TD Securities befektetőknek szóló jegyzetében.
„A piacok mostanában főként a vámokra és az államháztartási hiányra fókuszáltak, a makroadatok háttérbe szorultak. Előrejelzésünk talán nem lesz elég ahhoz, hogy visszaterelje a figyelmet a makrogazdasági tényezőkre, de negatív meglepetések esetén nagyobb piaci reakcióra számítunk” – teszik hozzá.

Devizák, árupiacok

  • A dollár stagnált a főbb devizákkal szemben pénteken, de a héten összességében 0,7 százalékkal csökkent az árfolyama a devizakosárral szemben a várható gyenge gazdasági adatok miatt. 
  • Az euró támogatást kapott, és éjszaka 6 hetes csúcsra, 1,1495 dollárra emelkedett, miután az Európai Központi Bank kamatot csökkentett, de jelezte, hogy közeledik a lazítási ciklus végéhez. A befektetők már nem számítanak újabb lépésre júliusban, a végső lépésre inkább decemberben kerülhet sor. 
  • Az olajárak kissé mérséklődtek, viszont heti átlagban várhatóan pluszban zárnak az ellátási aggodalmak miatt. Az amerikai nyersolaj határidős árfolyama 0,1 százalékkal, 65,29 dollárra esett, a héten eddig 2,1 százalékkal emelkedett. 
  • Az arany ára unciánként 0,3 százalékkal, 3362 dollárra emelkedett, heti szinten pedig 2,2 százalék növekedést mutat.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.