Ukrajna nehéz fűtési szezonon van túl: a tél leghidegebb hónapjaiban a Naftogaznak sürgősen kellett földgázt vásárolnia rekordárakon. Ennek oka az állami monopólium korábbi vezetésének felelőtlensége volt, amely a hazai kitermelésre alapozott, anélkül hogy biztosítékot épített volna be arra az esegátre, ha az oroszok a kritikus infrastruktúrát támadják. Márpedig az orosz támadások következtében megrongálódtak az ukrán gázkitermelő létesítmények és tárolók Harkiv és Poltava megyékben – írja a Pravda.
A vállalat rossz üzletpolitikája miatt az országnak óriási számlái érkeztek, a gáztárolók kiürültek, tavasszal rekordalacsony készletekkel zárta a fűtési szezont.
Ukrajna a partnereivel új gázszállítási útvonal beindítását tervezi, az úgynevezett transzbalkáni folyosót, amely célja az importkapacitások bővítése és a verseny élénkítése a szolgáltatók között. A szállításokat június elején tervezték elindítani, ám az első kapacitásfoglalási aukció sikertelen volt. A következő árverések napokon belül várhatók.
A transzbalkáni gázvezeték egy régi orosz gázszállítási útvonal Ukrajnán, Moldován és Románián keresztül a Balkánra. Miután 2020-ban beindították a Török Áramlatot, a vezeték kihasználatlanul áll.
Az orosz–ukrán háború azonban teljesen átírta az európai energiapiac szabályait, és a szovjet időkből származó infrastruktúra új esélyt kapott.
Ma már nemcsak technikai lehetőségként tekintenek rá, hanem geopolitikai eszközként is, amely újraformálhatja a régió energiabiztonságát. Ukrajna, Moldova, Románia, Bulgária és Görögország készek új életet lehelni az útvonalba – Oroszország kizárásával.
A vezetéket fordított irányban működtetnék, LNG formában Görögország Revithoussa termináljából származó, részben amerikai gázt szállítanának az ukrán határig.
Ukrajna jelenleg Lengyelországból, Szlovákiából és Magyarországról vásárol gázt. A transzbalkáni folyosó ritka alternatív útvonal, amely segít a szállítási kockázatok csökkentésében.
A transzbalkáni gázkorridor nem váltja le a meglévő útvonalakat, de kulcsfontosságú tartalékcsatornaként szolgálhat, fokozva az ellátásbiztonságot, csökkentve az egyoldalú függőséget, és új gázforrásokat hozva a háborús helyzetben lévő Ukrajnába. Azaz keleti szomszédunk megtapasztalta az energiafüggőség árnyoldalait.
Éppen ezért felettébb visszatetsző, hogy az energiaellátást Kijev maga is politikai nyomásgyakorlásként használja az Európai Unió keleti szárnyával, de főként Szlovákiával és Magyarországgal szemben, amelyek nem osztják a háborús politikai nézeteit.
Mint ahogy a Világgazdaság korábban beszámolt a Gazprom orosz energetikai óriásvállalat határozatlan időre felfüggesztette az Ukrajnán keresztüli gázszállításokat év elején, ugyanis lejárt a Gazprom és az ukrán NJSC Naftogaz, valamint a Gazprom és az Ukrajnai Gázszállítási Rendszer-üzemeltető társaság közötti szerződés. Ez azért történt, mert Ukrajna nem hosszabbította meg a megállapodást, amivel Szlovákia és Magyarország gázellátását nehezebb helyzetbe hozta.
A vezeték előnye, hogy versenyt teremt Szlovákiával szemben, ami így csökkentheti a szállítási díjakat. Emellett új forrást is jelent: míg a szlovák irányból jellemzően közép-európai gáz érkezik, a transzbalkáni útvonalon délről, például Görögországból jöhet a gáz, így nő a kínálat sokszínűsége. Az útvonal az amerikai LNG, azaz cseppfolyósított gázimport új csatornája is lehet Ukrajnának.
Bár a vezetékrendszer technikailag készen áll, a szállítási díj rendkívül drága, mivel öt ország díjai adódnak össze.
A legnagyobb akadály a Naftogaz pénzhiánya. A következő télre mintegy ötmilliárd köbmétert kellene importálni. A vásárlások egy részét a cég saját forrásból fedezi, másik részt az EBRD 270 millió eurós hitele és Norvégia 140 milliós támogatása biztosítja. Azonban még egymilliárd euróra van szükség, amiről Ukrajna jelenleg is tárgyal a norvég kormánnyal.
Egy másik probléma a kapacitás: a transzbalkáni útvonalon napi legfeljebb hárommillió köbméter gáz szállítható, szemben a szlovák határ 42 millió köbméteres napi lehetőségével. Ennek ellenére a szakértők a korridor megnyitását stratégiai jelentőségű lépésként értékelik.
A sikeres működés azonban elsősorban azon múlik, talál-e az ország időben elegendő pénzt a szükséges import fedezésére.
Nagyon furcsa dolog történt a magyar-ukrán gázhatáron – évek óta nem volt erre példa
Törölni kellett a Magyarországról Ukrajnába történő júniusi gázszállításhoz szükséges, nem megszakítható kapacitások havi aukcióját, mert jelentős túlkínálat és sokszoros ár alakult ki. Ezért most napi aukción és drágábban osztják ki az érintett júniusi kapacitásokat. Ráadásul úgy tűnik, hogy többről van szó egyszerű túlkeresletnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.