Az Európai Unió 852 millió eurót (több mint 339 milliárd forint) fektet hat akkugyártással kapcsolatos projektbe, amelyek fejlett, elektromosjármű-akkumulátorokhoz való cellák és korszerű gyártási technikák kifejlesztésére irányulnak. Az EU célja, hogy csökkentse az akkumulátorok és nyersanyagok importfüggőségét, különösen Kínával szemben, amely jelenleg dominál a globális akkumulátorgyártásban és a technológiai fejlesztésben.
A támogatás a Horizont Európa program része, amely 2025 és 2027 között összesen mintegy egymilliárd eurót különít el az akkumulátoripar fejlesztésére, különösen az innovatív cellagyártásra és új gyártási technológiák alkalmazására. A beruházásokat az Innovációs Alap támogatja.
Az Innovációs Alap az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréből (EU ETS) származó bevételeket használja fel, hogy előmozdítsa az alacsony vagy zérókibocsátású technológiákba történő befektetéseket, ezzel elősegítve az unió klímasemlegességi átmenetét. Az alap 2021 óta több mint 200 projektet támogatott az Európai Gazdasági Térségben.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint ma az alábbi hat projekt támogatásáról döntöttek:
Túl lehet a mélyponton a magyar akkugyártás, de az igazi fordulat a vámháború után jöhet el
Mély gödörbe került az akkugyártás Magyarországon, amely 2023 októbere, azaz majdnem másfél éve nem képes növekedni. Az elemző szerint csak 2025 végén láthatjuk a fordulatot, addig azonban a vámháború biztosan beárnyékolja az ágazat kilátásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.