BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Franciaország több orosz gázt vett, mint Magyarország

Májusban Franciaország ismét az első helyet szerezte meg az EU-ban az orosz földgáz importjában, így Magyarországot is megelőzte – derül ki a RIA Novosztyi Eurostat-információkon alapuló számításaiból. Úgy tűnik, az orosz gáz nagyon kell az európai gazdaságoknak.

Az európai országok májusban növelték az Oroszországtól vásárolt földgáz mennyiségét. Franciaország ismét az első helyet szerezte meg az uniós országok között – derül ki a RIA Novosztyi számításaiból, amelyek az Eurostat adatain alapulnak. Magyarországnál is több orosz gázt vásárolt.

orosz gáz
Jön az orosz gáz csövön és tankerben is / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Szlovákia is nagy tételben veszi az orosz gázt

A tavasz utolsó hónapjában az Oroszországból az EU-ba irányuló gázimport teljes értéke elérte az 1,1 milliárd eurót. Ez körülbelül 25 százalékkal nagyobb az áprilisi szintnél az Oilcapital cikke szerint. Oroszország a harmadik legnagyobb gázeladó volt, megelőzve Norvégiát.

  • A Franciaországba irányuló gázszállítás ára 8,3 százalékkal, 245,5 millió euróra nőtt.
  • Ugyanakkor Magyarország 5,3 százalékkal, 238,6 millió euróra csökkentette importját, ezzel az orosz gáz második legnagyobb importőre lett.
  • A harmadik helyen Spanyolország végzett, amely 168,4 millió euróért vásárolt kék üzemanyagot. Áprilisban ez az érték 153,3 millió euró volt.

Emellett Belgium és Hollandia 1,8-szeresére növelte az importot, 147,2 millió, illetve 109,1 millió euróra. A legaktívabban azonban Szlovákia erősítette a beszerzését: májusban hatszor több gázt vásárolt Oroszországtól, mint áprilisban, most 45,6 millió eurót fizetett érte.

Portugália ismét vásárolt cseppfolyós fölgázt Oroszországtól. Ezzel szemben Olaszország a hetedére, 5,3 millió euróra csökkentette az Oroszországból érkező metánimportját.

 

Lebeg az uniós pallos

Az Európai Bizottság arra készül, hogy 2028. január 1-jére fokozatosan és teljesen leállítja a kék energiahordozó Oroszországból érkező vásárlását. A bizottság úgy véli, hogy a blokk országai könnyen helyettesíthetik az orosz gáz vezetékes és cseppfolyós mennyiségeit más piacokról. Lapunk azonban többször beszámolt, hogy ez nincs teljesen így: a tengeri kikötőktől elvágott Magyarország és Szlovákia csak a szénhidrogén-terminálokkal rendelkező országokra hagyatkozva és a szárazföldi szállítókapacitások szűkösségének, magasabb tarifáinak kitéve juthat orosztól eltérő forrásból kőolajhoz is földgázhoz. Mindazonáltal mindkét ország diverzifikálja az érintett beszerzéseit.

Nagyon spájzol Franciaország 

Hivatalos uniós adatok szerint Franciaország európai összevetésben is igen jól áll a föld alatti gáztárolói feltöltésével. A 70 százalék feletti arány jóval magasabb a 64 százalékhoz közelítő uniós átlagnál. A magyarországi tárolók együtt közel 57 százalékon állnak, a feleakkora kapacitású szlovákiaiak kicsit gyengébben. A téli gázellátás szempontjából kiemelten fontos, hogy keleti szomszédunk még mindig a piros sávban van 14 százalék körüli töltöttségével. Ennyiből az éves gázigényének az ötöde fedezhető. (A magyarországi készlet az éves gázigény 41 százalékára elég.) Ukrajna lemaradása azt jelenti, hogy az előttünk álló télen is jelentős lesz a részben Magyarországon keresztül közvetlenül vagy közvetve Ukrajnába történő gázszállítás. Ez azonban nem érinti a hazai ellátást, hiszen a lakosságnak szükséges mennyiséget a szolgáltató köteles előre letárolni, a piaci felhasználók kiszolgálását pedig az általuk a kereskedőjükkel kötött szerződés garantálja. Ami gáz Magyarországról Ukrajnába megy, az jó üzleti lehetőség az érintett kereskedőknek és más szolgáltatóknak.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.