BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína visszavágott Ursula von der Leyennek – tovább nő a feszültség az EU-val

Kína határozottan visszautasította Ursula von der Leyen vádjait, miszerint torzítja a piacot, és korlátozza az európai cégeket. Peking szerint nem a gazdasági kapcsolatokkal, hanem az EU gondolkodásmódjával van a probléma, és párbeszédet sürget. A fokozódó feszültségek miatt a Kína–EU-csúcstalálkozó kettő helyett csak egynapos lesz.

Újabb fordulatot vett az Európai Unió és Kína közötti gazdasági feszültség: Peking határozottan visszautasította Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének vádjait, miszerint Kína torzítja a piacot, és korlátozza az európai cégek hozzáférését. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Mao Ning szerdán úgy fogalmazott: „Reméljük, hogy az EU felismeri, hogy nem a Kína–EU gazdasági kapcsolatokat, hanem a saját gondolkodásmódját kell újrakalibrálnia.”

Kína visszavágott von der Leyennek – tovább nő a feszültség az EU-val
Kína visszavágott Von der Leyennek – tovább nő a feszültség az EU-val / Fotó: Africa  Stock

Mao hangsúlyozta, hogy a két félnek párbeszéddel kellene rendeznie nézeteltéréseit, nem pedig újabb korlátozásokkal. A nyilatkozat Ursula von der Leyen korábbi beszédére reagált, amelyben az elnök azt mondta: 

Ahhoz, hogy Kína és Európa tovább tudjon lépni, valódi újrakiegyensúlyozásra van szükség: kevesebb piaci torzításra, kevesebb kínai túlkapacitás-exportra, valamint tisztességes és kölcsönös hozzáférésre az európai vállalkozások számára.

A kínai fél szerint az EU maga sem mentes a kereskedelmi visszásságoktól. Mao kijelentette, hogy „az EU közbeszerzési piaca messze nem olyan nyitott és igazságos, mint ahogy állítja”. Emellett jelezte, hogy Kína hajlandó a minőségi európai termékek importját növelni, ha azok megfelelnek a kínai piac igényeinek – ugyanakkor arra kérte az uniót, hogy enyhítse a Kínára vonatkozó technológiai korlátozásokat.

Peking az utóbbi hónapokban korlátozásokat vezetett be a ritkaföldfém mágnesek kivitelére, ami érzékenyen érintette az európai ipart. Ez a lépés válasz volt az EU által bevezetett vámokra, amelyek indoklásában azzal vádolják a kínai elektromosautó-gyártókat, hogy tisztességtelen állami támogatásokat kapnak.

Az EU emellett 2025 elején kizárta a kínai cégeket az orvostechnikai eszközök közbeszerzéseiből, amit Peking gyorsan megtorolt. Kína új orvosi eszközökre vonatkozó szabályozása komoly aggodalmat váltott ki európai iparági szereplőkből. 

Brüsszelnek és Pekingnek 99 problémája van egymással – hányat old meg Von der Leyen utazása?

Jelentések szerint az eredetileg kétnaposra tervezett Kína–EU-csúcstalálkozót Peking egynaposra rövidítette. A Brüsszelben jól értesültnek és befolyásosnak tartott, balra hajló hírportál, a Politico is így tudja, és szerdán rendkívül szkeptikus hangvételű vezető cikket tett közzé erről a látogatásról, a következő kezdőmondattal:

Brüsszelnek és Pekingnek 99 problémája van – de a jövendő magas szintű csúcstalálkozó egyetlenegyet sem old meg belőlük.

Az Egyesült Államok és európai szövetségesei továbbra is korlátozzák Kína hozzáférését a legfejlettebb félvezetőgyártási technológiákhoz, például az ASML ultraviola litográfiai gépeihez, attól tartva, hogy Peking katonai célokra használhatja fel az ilyen technológiákat.

Mindkét oldal gazdasági együttműködést hirdet, de egyre több területen jelennek meg a kölcsönös bizalmatlanság és korlátozások jelei. Az előttük álló csúcstalálkozó kulcsfontosságú lehet abban, hogy sikerül-e enyhíteni az ellentéteket, vagy tovább mélyül a gazdasági szembenállás.

Ursula von der Leyen szerint az Európai Unió továbbra is elkötelezett a célorientált együttműködés mellett Kínával, ugyanakkor komoly rendszerszintű kockázatokkal néz szembe. A bizottság elnöke rámutatott: Kína sajátos gazdasági modellje – különösen az államilag támogatott túltermelés – torzítja a versenyt, miközben az európai cégek egyre nehezebben jutnak be a kínai piacra. Bár az EU nem akar teljesen leválni Kínáról, határozott lépéseket tesz a kockázatok csökkentése, a technológiai függőség mérséklése és a méltányos piaci hozzáférés biztosítása érdekében.

Ursula von der Leyen: van bőven a tálcáján

  • A bizottsági elnök csütörtökön bizalmi szavazással szembesül az Európai Parlamentben.
  • Az Egyesült Államokkal nem sikerült zöld ágra vergődni a vámokat illetően.
  • Az uniós politikusok naponta bonyolódó adok-kapokba keveredtek Kínával.
  • A klímapolitikai stratégia feszültséget kelt az Európai Bizottság mögött álló koalíció soraiban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.