BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem fizetnek osztalékot a részvényeseknek

A hazai GDP 22 százalékát tette ki tavaly év végén a hazai tőzsdén jegyzett társaságok kapitalizációja.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tavaly 2,5 milliárd forintos árbevételt, 465,9 millió forintos kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA), illetve 176,3 millió forint adózott nyereséget ért el. Éves alapon 14, 22, illetve 142 százalékos volt az emelkedés. A BÉT közgyűlésén a részvényesek 89,8 százalékos arányban képviseltették magukat, a 2017-es beszámolót pedig egyhangúlag hagyták jóvá, ahogy a fel­ügyelőbizottság és a könyvvizsgáló jelentését is. Döntöttek arról, hogy nem fizetnek osztalékot. Erre a javaslatra a megjelent részvényesek 94,5 százaléka voksolt igennel, míg 5,5 százalék tartózkodott. A profitot az eredménytartalékba helyezik, és a megkezdett piacfejlesztési stratégia folytatására költik majd.

„Tavaly két új társaság részvényeit vezettük be a tőzsdére. Januárban az UBM Holding a technikai kategóriában, júliusban pedig a Waberer’s a prémiumkategóriában került a tőzsdére. Utóbbi 15,5 milliárd forintos nyilvános részvénykibocsátása az elmúlt húsz év legnagyobbika volt” – mondta Végh Richárd, a BÉT elnök-vezérigazgatója, megemlítve, hogy tavaly zárt körű alaptőke-emelések is támogatták a részvénypiaci bővülést. Ezek során hét részvénytársaság összesen 5,3 milliárd forint értékben bocsátott ki és vezetett be részvényeket a BÉT-re. Emellett 19 zárt végű befektetési alap befektetési jegyeit vezették be a tőzsdére. A zárt végű alapok átlagos állománya tavaly 316 milliárd forintot tett ki. A hitelpapírpiacon az állampapírok tőzsdén lévő állománya év végére meghaladta a 16 553 milliárd forintot. A jelzáloglevél-piacon 31 százalékkal emelkedett a bevezetések száma, az új volumen 96 százalékkal 244,5 milliárd forintra nőtt. Az átlagos állomány 39 százalékkal 728 milliárd forintra bővült. A közgyűlésen megemlítették, hogy tavaly indult el a BÉT oktatási leányvállalata, a Budapest Institute of Banking, amely élményalapú oktatást a jövő pénzügyi szakembereinek.

A BUX tavaly 23, a BUMIX 122 százalékkal emelkedett. A BÉT-en lévő részvények 2017 végi együttes, 8169 milliárd forintos kapitalizációja a hazai GDP 22,2 százalékát tette ki. Emellett a papírok forgalmi koncentrációja mérséklődött tavaly. A négy blue chip a teljes forgalom 87 százalékát adta tavaly, a korábbi 98 százalékkal szemben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.