Pénz- és tőkepiac

Nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon májusban

A kötvényalapoknál kiugróan magas, több mint 24 milliárd forint volt a tőkebeáramlás.

Májusban 1,1 százalékkal, azaz 68 milliárd forinttal növekedett a befektetési alapokban kezelt a tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként,

a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 6120 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban – közölte a szervezet az MTI-vel kedden. A tőkeáramlások eredője csaknem 40 milliárd forint volt májusban, a kategóriák többségénél tőkebeáramlás volt megfigyelhető.

A kötvényalapoknál kiugróan magas,

több mint 24 milliárd forint volt a tőkebeáramlás, ezen belül a hosszú futamidejű kötvényalapokba több mint 19 milliárd, a rövid futamidejűekbe majdnem 4 milliárd forint friss tőke érkezett.

A hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként a kötvényalapok vagyona 2,7 százalékkal, 1335 milliárd forintra nőtt.

A vegyes alapoknál csaknem 10 milliárd forintot tett ki a tőkebeáramlás. A kedvezően alakuló hozamoknak köszönhetően a vegyes alapok vagyona összességében 1,2 százalékkal nőtt, a hónap végére meghaladta az 1166 milliárd forintot.

A részvényalapoknál a tőkebeáramlás 2,5 milliárd forint volt.

Az árfolyamok erősödése miatt a hozamok is kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 3,3 százalékkal, 421 milliárd forintra nőtt.

A pénzpiaci alapoknál tőkemozgás gyakorlatilag nem történt, a vagyon 1,8 százalékkal csökkent, 61,6 milliárd forint volt május végén. Bár jelenleg az árupiaci alapok a legkisebb alapkategória, év végére a pénzpiaci alapok kerülhetnek ebbe a pozícióba – jegyezték meg a közleményben.

Fotó: Vémi Zoltán

Az ingatlanalapok 1,7 milliárdos tőkekiáramlását a Bamosz a kategória nagyságához mérten inkább stagnálásnak nevezte.

A tőkeáramlás, a pozitív hozamok és az ezek ellen ható árfolyammozgások – a forint erősödésé az eurós és dolláros ingatlanalapoknál – eredőjeként az ingatlanalapok nettó eszközértéke 0,2 százalékkal csökkent, 1484 milliárd forintra.

A tőkevédett alapok esetében 2,2 milliárd forint tőkekivonás volt, a vagyon nagysága 1,3 százalékkal lett kevesebb, 97,7 milliárd forint volt a hónap végén. Az abszolút hozamú alapoknál a tőkebeáramlás nagysága elérte a 8 milliárd forintot. A hozamok tovább gyarapították a vagyont, amely így 1,4 százalékkal 731,7 milliárd forintra nőtt. A származtatott alapok esetében 0,4 milliárdnyi tőkekiáramlás volt, a vagyon 0,3 százalékkal csökkent, 141,5 milliárd forintra.

Az árupiaci alapoknál 1,5 milliárdos tőkekivonás mellett a hozamok sem alakultak kedvezően, a vagyon 5,7 százalékkal csökkenve 50,8 milliárd forint lett.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkebeáramlás volt tapasztalható, ezen kívül a hozamok is pozitívan alakultak, így növekedett a vagyon 594,5 milliárd forintra gyarapodott.

vagyon BAMOSZ befektetési alap
Kapcsolódó cikkek