Az ezüst jegyzése tavaly és az idei év első hónapjaiban viszonylag stabil volt: a 22–28 dolláros sávban ingadozott. A sáv alját azonban néhány hónapja letörte, amiben nem kis szerepet játszhatott a dollár erősödése (az ezüst iránti kereslet más valutákban is kiemelkedő tényező, hisz fontos ipari nyersanyagról van szó). Az esés a nyár folyamán felgyorsult, és augusztusban egy különösen erős eladói hullám rázta meg a piacot, ennek során az árfolyam 18 dollár alá zuhant.
Kétségtelen, hogy a folyamat nagyjából együtt zajlott a dollár erősödésével, hisz a zöldhasú elérte az euróval szembeni paritást, sőt, átmenetileg egy dollárért egy eurónál többet is adtak. Ezt a folyamatot alapvetően az Európai Központi bank (EKB) múlt heti döntése fordította meg, miután a vártnál nagyobb mértékben, 75 bázisponttal emelte a kamatot, így az euró kamata mintegy üldözőbe vette a dollárét: a két valuta kamatszintje közti rés jó eséllyel nem tágul tovább, sőt, esetleg egyenesen szűkülni fog.
A dollár erősödése így hirtelen megállt, sőt gyengülésbe fordult, és most már ismét a paritás alatt van az euróval szemben. Ez a folyamat a nemesfémek dollárban mért árfolyamában általában emelkedést indított, és az ezüst esetében ez különösen gyors lett: a hónap első napja óta stabilan emelkedő ár tegnap
szinte felrobbant, és 6 százalékos rali után elérte a 20 dolláros szintet.
A begyorsult emelkedésben a dollár mozgása mellett egy másik tényező is szerepet kapott: viszonylag nagy shortállomány épült ki az ezüst piacán a korábbi esés során.
Sokan további gyengülésre számítottak, ezért határidős eladási pozíciókba szálltak be
– ennek során egy adott határidőre eladnak úgy, hogy nem is rendelkeznek a termékkel, de a határidő lejáratáig vissza kell venniük. Az ilyen pozíciók esetében alapletétet kell képezni, amely bizonyos árelmozdulást fedez, de ha emelkedik a termék ára, az alapletétet is meg kell növelni, hogy fedezze a lehetséges további emelkedést.
A befektetők egy része ilyenkor úgy dönthet, hogy limitálja a veszteségét, mielőtt az adott esetben tovább növekszik, esetleg nem akar vagy nem tud több alapletétet befizetni. Ilyenkor határidős vásárlással zárják a pozíciót, ami tetemes áremelkedést okozhat,
a legnagyobb rali azonban akkor jelentkezik, ha a pozíciózárások kényszerűek lesznek, mivel elfogy az alapletét.
Ilyenkor egyszerre sok vételi megbízás kerül a piacra, rendszerint árlimit nélkül, és nagyon gyors áremelkedés zajlik.
A legjobb történelmi példa erre a Volkswagen részvényének az esete, amely a shortzárások következtében olyan magasra emelkedett, hogy átmenetileg a világ legnagyobb vállalata lett a cég, pedig fundamentumai alapján ennek csak töredéke lett volna a reális ár. Az emelkedés még itt sem állt volna meg, de előállt egy meglepő helyzet: kiderült, hogy több shortpozíció van nyitva, mint a részvény közkézhányada, vagyis egyszerűen nincs annyi részvény, amennyit meg kellene vásárolni, hacsak a nagytulajdonosok nem hajlandók eladni.
A megoldás végül ez lett: beleegyeztek a meghatározó tulajdonosok, hogy eladják a shortzárásokhoz szükséges részvénymennyiséget, amivel persze nem jártak rosszul: irreálisan magas árat kaptak a papírjaikért. A pozíciók így lezárultak, az árfolyam fokozatosan visszatért a sokkal reálisabb szintekre. Az irreálisan nagy shortállomány persze egy hiba következménye volt:
több shortpozíciót engedtek nyitni, mint amennyivel szemben tényleges részvény vagy határidős long (vételi) pozíció volt.
Az utóbbi időben divat lett a shortpozíciók tulajdonosainak a sarokba szorítása olyan társaságoknál, ahol a részvények viszonylag nagy hányadát teszi ki a shortállomány. A befektetők vadásznak az ilyen cégekre, majd a közösségi médián vagy az online brókercégek csetszobáiban beszélni kezdenek róluk, hogy minél többen vásároljanak, felhajtva az árat arra a szintre, ahol a kényszerű shortzárás beindul. Ilyenkor persze a szemfülesek nyernek: gyorsan kell eladni, mielőtt a shortzárások befejeződnek, hisz utána nem marad vételi erő, és az ár gyorsan a mélybe zuhan.
Az árutőzsdéken, például a nemesfémeknél ennyire drámaivá sosem válik a helyzet, hisz óriási mennyiség áll rendelkezésre belőlük, míg egy-egy részvénytársaság részvényeinek száma értelemszerűen lényegesen korlátozottabb. Mindazonáltal néha itt is szép ralit okozhat a shortosok kiszorítása, mint most ezt az ezüst esetében is láthattuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.