Csak a jövő évtől indított tartós befektetési számlák (TBSZ) után kell szochót fizetni. A befektetés 3 éven belüli feltörése esetén 13 százalékos, 3 és 5 év közötti felbontásakor 8 százalékos lesz a szocho mértéke. 5 év után továbbra is teljesen adómentesen lehet felvenni a nyereséget – jelezték a Grantis szakértői.
Mint ismert, a kormány az előző hónapban tette közzé, hogy szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük azoknak, akik idő előtt, azaz 5 éven belül feltörik a tartós befektetési számlájukat. A 2025-ös adócsomag szerint a módosítás a 2025. január elsejétől indított TBSZ-ekre vonatkozik majd.
Tehát az eddig megkötött, valamint még az idén év végéig megnyitott számlákat nem érinti a rendelkezés. A szocho mértéke a jövőben a következőképp alakul:
A kamatadó, azaz a személyi jövedelemadó mértéke nem változott. A 3 éven belüli feltörés esetén 15 százalék, 3 és 5 év között 10 százalékos szja-t szükséges fizetni.
Az elmúlt években látványosan emelkedett a tartós befektetési számlák száma. Az idei első fél évben már 357,5 ezer értékpapírszámlát tartottak nyilván a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Közel százezer számlával többet, mint két évvel ezelőtt.
Az értékpapír-állomány is gyarapodott, csaknem 2 ezermilliárd forinttal növekedett 2022 óta. A legutóbbi adatok szerint összesen 5367 milliárd van a TBSZ-számlákon – mutattak rá a független alkusz szakértői.
Állampapír lesz bőven a pulton jövőre is
Európában sehol sem olyan magas az államadósság finanszírozásában a lakosság részvétele, mint Magyarországon. Az állampapír népszerű befektetési forma, és jövőre is jut bőven belőle a piacra, bár az államadósság folyamatosan csökken a GDP arányában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.