BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Lecanemab (Leqembi) for Alzheimer's disease in Japan

A Wegovy után az Alzheimer-kór elleni készítmény lehet a gyógyszeripar következő nagy dobása

Látlelet a globális gyógyszeriparról. A túlsúlycsökkentő szerekéhez hasonló kasszasikert hozhatnak az Alzheimer-kór kezelésére kifejlesztett készítmények, és már megvan, mely cégek hasíthatják ki maguknak a legnagyobb szeleteket a tortából.

A világ legtőkeerősebb gyógyszergyárai – mint például a Biogen, a Novo Nordisk vagy az Eli Lilly – már eddig is dollármilliárdokat költöttek az Alzheimer-kór, az agypusztító betegség vizsgálatára és gyógyítására, ám idén még jobban felpörög a szegmens  – írja a Bloomberg.

Lecanemab (Leqembi) for Alzheimer 's disease in Japan
Jelenleg a Leqembi az Alzheimerben szenvedők reménysége / Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP

Bármilyen áttörés a vizsgálatokban vagy a gyógyszerek engedélyezésében nagy hatással lehet a részvényárfolyamokra, mivel a Bloomberg Intelligence becslése szerint a szegmens értéke 2030-ra elérheti a 13 milliárd dollárt.
Az Alzheimer-kór elleni gyógyszereket fejlesztő cégek persze már láttak nagy csúcsokat és mélypontokat. A Biogen részvényei 2020 novemberében egyetlen nap alatt 44 százalékkal emelkedtek, miután egy kísérleti gyógyszer hatásosnak tűnt, majd napokkal később jött a keserű ébredés, miután nem kapták meg az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) tanácsadói testületének támogatását. Bár a Biogen végül a következő évben megszerezte az engedélyt, a gyógyszer hatékonyságával kapcsolatban felmerült aggályok miatt végül lemondott róla, ahogy más készítmények is megbuktak a piacon.

Biogen, Eisai, BioArctic, az Alzheimerben szenvedők reménységei

A vibráló piacra jellemző, hogy két új gyógyszer már most is elérhető az Egyesült Államokban. A Biogen és japán partnere, az Eisai által gyártott lecanemab-hatóanyagú készítményt Leqembi, az Eli Lilly donanemabalapú szerét pedig Kisunla néven forgalmazzák. Mindkét gyógyszer az Alzheimer-kór korai stádiumában lévő betegek agyi amiloidszintjének csökkentésével hat, és lassítja a betegség lefolyását, tehát nem állítják meg vagy fordítják vissza. Ráadásul mindkét kezelésnek vannak mellékhatásai, közéjük tartozik az agyvérzés és az agyduzzanat is.

Van tehát még bőven piaci lehetőség a szegmensben, a következő részvények lehetnek érdekesek ebben az évben.

A Leqembit jelenleg infúzió formájában kapják a betegek, de a Biogen és az Eisai kifejlesztett egy olyan változatot is, amelyet otthon is be lehet adni. Ha elnyeri a hatósági engedélyt, a betegeknek nem kellene utazniuk a kezelésért.
Egy másik kapcsolódó részvény, amelyre érdemes figyelni, a svéd BioArctic, amely felfedezte a Leqembit, és jogdíjra jogosult a gyógyszer után. A részvények a 2017-es tőzsdére lépés óta több mint nyolcszorosukra drágultak, tavaly azonban elakadt a rali, mivel a vártnál kevésbé volt sima a piaci bevezetés.

Eli Lilly

Az Eli Lilly Kisunla nevű gyógyszere 2024 júliusában kapta meg az FDA engedélyét, ám idén derülhet ki, hogy alakul a Leqembivel folytatott piaci harca. A vállalat azonban egy remternetug néven ismert, injekcióban és infúzióban is alkalmazható követő gyógyszert is fejleszt. A késői fázisú klinikai vizsgálatban a Bloomberg Intelligence elemzői szerint az amiloidplakkok kiürülését és biztonságosságát fogják értékelni, ami már jelezheti, hogy jobb kezelési lehetőség lesz-e, mint a Kisunla. Jean Rivera Irizarry, a BI szakértője szerint a remternetug vizsgálati eredményei ez év végén vagy 2026 elején kerülhetnek nyilvánosságra.

Symbolic groundbreaking ceremony for new Lilly production facility in Al
Az Eli Lilly Németországban épít új üzemet / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Novo Nordisk

Egy tavalyi tanulmány szerint a szemaglutidot szedő betegeknél jelentősen csökkent az Alzheimer-kór kockázata. A dán Novo Nordisk jelenleg azt teszteli, hogy ez az összetevő – amely a cukorbetegségre és a testsúlycsökkentésre szolgáló gyógyszereiben is megtalálható – előnyös lehet-e a korai Alzheimer-kórban szenvedő betegek számára. A késői fázisú vizsgálati eredmények a második fél évben várhatók. A Bank of America elemzői úgy látják, hogy a részvény körülbelül 10-15 százalékkal emelkedhet, ha az adatok pozitívak, de megjegyezték, hogy „magas kockázatú” befektetésről van szó.

Roche

A svájci Roche befejezte a trontinemab, az amiloid eltávolítására kifejlesztett gyógyszer korai fázisú vizsgálatának első szakaszát. Ez a hatóanyag egy agyi transzfertechnológiát alkalmaz, hogy átjusson a vér-agy gáton. A vállalat még további adatokra vár, mielőtt eldöntené, hogy folytatja-e a késői fázisú vizsgálatokat, de Colin White, a UBS elemzője úgy látja, hogy ezek az adatok már az első fél évben rendelkezésre állhatnak. Emily Field, a Barclays elemzője szerint „sokkal valószínűbbnek tűnik”, hogy a Roche folytatja a további kísérleteket. A trontinemab a gantenerumab újabb változata. Ez volt a Roche korábbi nagy dobása az Alzheimer-kór ellen, amely azonban végül nem tudta lassítani a kognitív hanyatlást.

UCB

A belga UCB biotechnológiai cég várhatóan szintén idén dönt róla, hogy folytatja-e a bepranemab nevű hatóanyaga fejlesztését, habár nem közölték még a pontos időpontot. A tavalyi, félidős vizsgálat nem hozott teljes sikert, ám a kísérleti gyógyszer lassította a kognitív hanyatlást és a tau – az agysejtekben csomókat létrehozó fehérje – felhalmozódásának ütemét. Stacy Ku, a TD Cowen elemzője megjegyezte, hogy a bepranemab „tiszta” biztonsági profillal rendelkezik, és ezért „kombinált kezelésre alkalmas”.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.