Lenyomta az elemzői várakozásokat a Microsoft negyedik negyedéves eredménye, a vállalat papírjai mégis értékvesztésbe kezdtek a tőzsdezárást követő elektronikus kereskedésben. A redmondi óriás ugyan bevétel- és eredménysoron is felülmúlta a piaci konszenzust, a következő időszakra vonatkozó előrejelzéseik elmaradnak a korábbi várakozásoktól, pesszimistává téve ezzel a befektetőket a cég növekedési üteméről.
A Microsoft negyedik negyedéves árbevétele 12,3 százalékos éves növekedést mutatva 69,7 milliárd dollárt tett ki, meghaladva ezzel a 68,8 milliárdos elemzői konszenzust, egy részvényre jutó eredménye pedig 3,23 dollár lett, szemben a 3,11 dolláros elemzői EPS-várakozással, amit 24,1 milliárdos nyereségen ért el a cég – több mint kétmilliárd dolláros növekedést mutatva ezen a soron az előző év azonos időszakához mérten.
Ezek a számok nem sok okot adnak a csalódásra, vannak azonban tényezők, amik miatt jogosnak tekinthető a bizonytalankodás a cég papírjaival kapcsolatban, melyek 5 százalékot estek az eredményközlést követően, ezzel nulla közelire korrigálták a papírok idei teljesítményét.
A Microsoft a gyorsjelentésben kiemelte, bevételnövekedésének 13 százalékát köszönheti valamilyen formában a mesterséges intelligenciának, a felhőüzletág potenciálját azonban egyértelműen az fogja vissza, hogy a cégnek még mindig nincs elég szerverfarmja, hogy a teljes rendelésállományának igényeit ki tudja elégíteni. A vállalatvezetés szerint ez a keresztmetszetszükség az év végére megoldódik, ami az eredményeknek is kifejezetten jót fog tenni,
a Microsoft ugyanis 300 milliárd dollárnyi jövőbeli szolgáltatásra rendelkezik már szerződéssel, ez a szám pedig egyelőre nem jelent még meg az eredmények között.
A vállalati érdeklődés a felhőüzletág szolgáltatásai iránt egyébként 67 százalékkal nőtt a jelenlegi negyedévben, ez messze magasabb, mint amit a Microsoft eredetileg várt az időszakra.
A cég „vállalati folyamatok és produktivitás” üzletága, mely a LinkedIn közösségi oldal eredményeit is tartalmazza, 13,9 százalékkal 29,44 milliárd dollárra javította árbevételét, meghaladva ezzel a 28,89 milliárdos várakozást. A Bing, a Windows és az Xbox számait tartalmazó üzletág szintén a várt felett teljesített, 14,65 milliárdos forgalomról számolt be, lenyomva a 14,3 milliárdos előrejelzést.
A Microsoft ezt ugyan nyíltan nem emelte ki a jelentésben, az elemzők mégis arra következtetnek, a 2,29 milliárd dolláros „egyéb kiadások” soron a cég 1,5 milliárd dolláros veszteséget az OpenAI-ba való befektetésén könyvelt el, melynek teljes összege 14 milliárd dollár körül lehetett eredetileg.
Satya Nadella, a cég vezérigazgatója a gyorsjelentést követő beszédében a teljes világot felforgató kínai MI-ről, a DeepSeekről is ejtett pár szót. A cégvezér szerint amit a kínai fejlesztők az egyébként nyílt forráskódú programmal elértek, egyértelmű és valós innovációt jelent az MI-fejlesztés terén, annak vívmányaiból pedig a teljes szektor profitálhat, akár már a közeljövőben is. A Microsoft a DeepSeek hatékonyságbeli innovációja ellenére is el tervez költeni 80 milliárd dollárt a jelenlegi üzleti évben (melyből még hat hónap van hátra) adatközpontok építésére és fejlesztésére, hogy kiszolgálja a már korábban említett feltorlódott rendelésállományát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.