Tavaly nyár óta nem reagált a piac annyira kedvezően egy Fed-döntésre, mint a most szerdaira: az S&P 500 1,1 százalékkal, a Nasdaq 1,4 százalékkal, a Dow Jones pedig 0,9 százalékkal erősödött a nap során, melynek legfontosabb eseménye az amerikai jegybank friss kamatdöntése volt. Ennek kimenetelét tekintve ugyan fikarcnyi kétség sem volt a piacokon már előzetesen sem, ám az, hogy Jerome Powell jegybankelnök pontosan mit és hogyan vázol majd fel a Fed gazdaságra és az inflációra vonatkozó előrejelzéseiben, létfontosságú volt az idén kifejezetten alulteljesítő amerikai tőkepiac számára.
Jerome Powell beszédében elmondta, az idei éves maginflációra vonatkozó várakozásaikat felfelé, 2,5 százalékról 2,8 százalékra módosították, gazdasági növekedési várakozásaikat pedig lefelé, 2,1 százalékról 1,7 százalékra vették vissza, hangsúlyozva, hogy a vámháború gazdaságra és inflációra gyakorolt hatását továbbra sem látják tisztán, ám mivel úgy látják, az amerikai gépezet még jó bőrben van, nincs okuk kapkodni a monetáris béklyók enyhítésével, ezért kivárják, hogyan is reagál majd a piac a fejleményekre.
Ennek a tünetegyüttesnek alapvetően nem kellett volna akkora pozitív hatással lennie a piacra, mint amekkorával végül lett: a lassuló gazdasági növekedés ugyan a kamatvágásokat támogatná, de ezzel meglökné a piacokat is, ez a ragadós inflációval párosulva a stagflációs félelmeket erősíti – azt a gazdasági helyzetet, amikor a GDP nem nő számottevően, az infláció viszont magas. Ezt a helyzetet egy jegybanknak nehéz jól navigálnia, mivel úgy kell beindítania a gazdaságot, hogy közben nem hagyja elszállni az inflációt.
Powell viszont valamelyest feloldotta ezt a helyzetet azzal, hogy úgy fogalmazott, a vámháborús infláció csak átmeneti lesz, a gazdaság pedig távolról sincs olyan rossz bőrben, mint azt egy pár friss, „puha” adat, köztük a Michigani Egyetem inflációs várakozásokat mérő kutatása mutatja.
A fogyasztói hangulat rohamosan romlik, a várakozások szakadását viszont kemény, mérhető adatokban egyelőre nem látjuk. Szerintem a gazdaság jó bőrben van, de közelről figyeljük a fejleményeket
– fogalmazott Powell.
A piacok számára az elemzők szerint ez a gondolatmenet lehetett az optimizmus katalizátora, a befektetők ugyanis arra következtettek belőle, hogy
Pezsgőt azonban még biztosan korai bontani: azt ugyanis Powell is hangsúlyozta, nem is egyszer, hogy a vámok és ellenvámok hatásait gyakorlatilag lehetetlen előzetesen kiszámolni, így akár még meglepetések is érhetik a piacot a következő hónapokban.
Szintén fontos volt, hogy a Fed monetáris tanácsának tagjai hogyan látják az amerikai kamatpályát a következő időszakban. Ezt az amerikai jegybank minden negyedév végén a dot plot formájában teszi közzé, melyen minden döntéshozó feltünteti, hogyan képzeli el a monetáris béklyó alakulását a világ legnagyobb gazdaságában. A friss adatsor továbbra is azt mutatja, amit eddig: a Fed 50 bázisponttal enyhíti még a kamatokat az idén,
a befektetők viszont még ennél is bizakodóbbak lettek Powell szavait hallva.
A CME opciós piaci aggregátora szerint a Fed az idén háromszor vág majd 25 pontot az irányadó kamaton, míg az ülés előtt még csak két enyhítést áraztak a befektetők. A kilátások azonban befektetői oldalról is bizonytalanok, ezt mutatja az is, hogy a decemberi vágás és kamattartás esélye közti különbözet az opciós piaci tétek alapján mindössze 50 bázispont.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.