Micsoda év, mondhatnánk, pedig még a feléig sem jutottunk el! Ha pedig az amerikai indexek mozgását Donald Trump elnökké választása óta megfigyeljük, még nagyobb volatilitást mutatott a részvénypiac. Ebből mégis keveset lát, aki a kiindulópontot és a jelenlegi állapotot hasonlítja össze.
Az S&P 500 index 2024. november 5-én 5782 ponton zárt. Az év végére, 2024. december 31-re 5881 pontra emelkedett, gyakorlatilag zéró növekedéssel. Majd május 16-án az index 5958 ponton zárt, ami szintén csak mintegy 1,3 százalékos ralit jelentett a 2025-ös év eleje óta. Összességében 2024. november 5. és 2025. május 15. között az S&P 500 index 3 százalékos szolid teljesítménye azonban nagy hullámzást takar.
A Nasdaq Composite index 2025 tavaszán nagy visszaesést szenvedett el, de az év eleje óta 2 százalék körüli növekedést mutat. A Nasdaq index kezdetben pozitívan reagált Donald Trump újraválasztására, majd az év eleji volatilitás és a technológiai szektor erős korrekciója után akár még meglepő is lehet az utóbbi hetekben mutatott felülteljesítése.
Az alábbi táblázat az S&P 500 szektorait képviselő SPDR ETF-ek teljesítményét mutatja be 2025. január 1. óta:
A táblázatban az S&P 500 hivatalos szektorindexeit követő SPDR ETF-ek hivatkozom, amelyek a Global Industry Classification Standard (GICS) szerinti 11 fő szektort követik. Ezek az indexek a S&P Dow Jones Indices által számított és közzétett szektorindexek, az összehasonlítást május 16-án végeztem el (forrás: https://www.sectorspdrs.com/sectortracker).
Az infrastruktúra-fejlesztések bejelentése és a gyártási tevékenységek fellendítésének ígérete idén pozitívan hatott az ipari szektorra. Érdekes látni, hogy a rosszabb időkben felülteljesítő közműszektor áll a második helyen az emelkedésben. A deregulációs várakozások és a kamatcsökkentési remények pedig ez alkalommal elősegítették a pénzügyi szektorbeli árfolyamok növekedését.
Sok egyedi részvényteljesítmény is árnyalja a képet idén az Egyesült Államokban. A technológiai szektor kisebb növekedést mutatott, de az elmúlt hetekben különösen a mesterséges intelligenciával foglalkozó és félvezetőgyártó cégek mentek jól, mint
A Netflix és a Meta erős eredményei hozzájárultak a kommunikációs szektor pozitív teljesítményéhez.
Az alábbi táblázat az S&P 500 szektorait képviselő SPDR ETF-ek teljesítményét mutatja be az elmúlt hat hónapban, gyakorlatilag a második Donald Trump-ciklus kezdete óta:
Az idei év nyertesei közül a kommunikációs szolgáltatások szektora most is kiemelkedik. Itt két egyedi részvény, a Netflix és az AT&T eredményezte a felülteljesítést a piachoz képest. A táblázatban előkelő helyen látjuk a pénzügyi és a közműszektort, de a 4 százalék alatti hozamok nem tekinthetők kiemelkedőnek historikusan. Másrészt érdekes, hogy vizsgálódásunkban ezekben a szektorokban nyoma sincs az áprilisi hirtelen korrekciónak.
Érdemes óvatosan kezelni az egyedi részvényeket, mert a 6 százalékos növekedést felmutató egészségügyi szektor tagjai között a United Health például 52 százalékot zuhant egyedi hírek hatására is. A volatilitás jól mutatja, hogy a korábban már említett technológiai-védelmi részvény, a Palantir 114 százalékot emelkedett. Véleményem szerint
nehéz piacnak mondhatjuk az egyedi részvényeket kedvelők számára az ilyet, a „sok hűhót”, a hirtelen emelkedéseket és csökkenéseket eltakarja az átlagos szektorteljesítmény.
A 2025-ös év eddig eltelt részében az S&P 500 szektorai és a Nasdaq index tehát jelentős volatilitást mutattak, különösen a technológiai szektor korábbinál gyengébb teljesítménye és az ipari, a közmű-, valamint pénzügyi szektorok erősödése emelhető ki. Nem véletlen, hogy a pénzügyi szektor teljesítménye ismét fókuszba került – ahogy egy korábbi cikkemben is rámutattam –, a novemberi választást követően felerősödtek azok a strukturális és politikai tényezők, amelyek támogathatják a bankok és pénzügyi közvetítők részvényeinek emelkedését. Ezt a dinamikát jól tükrözi a The Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) elmúlt egyéves teljesítménye is: a vámokkal kapcsolatos bejelentések okozta korábbi visszaesés után az ETF látványosan visszakapaszkodott, megerősítve a befektetői bizalom újjáéledését. Az év eleji bizonytalanság után mára a pénzügyi szektor ismét stabilan tartja helyét.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a Trump-adminisztráció politikai bejelentései és a globális gazdasági tényezők továbbra az előző elnöki ciklusoknál várhatóan nagyobb volatilitásra késztetik a piacokat és az egyes szektorokat is.
Az ilyen piaci mozgások a hosszú távú befektetési horizont és a diverzifikáció fontosságára hívják fel a figyelmet. A rövidebb időtávon gondolkodók pedig az aktív szektorrotáció és megfelelő kockázatkezelés nélkül nehezen érhettek el hozamot Donald Trump megválasztása óta. Most úgy tűnik, a kiszámíthatatlanság és a volatilitás a következő időszakban meghatározhatja az amerikai részvénypiac teljesítményét, de még ez sem mondható biztosra. Nagyon fontos, és nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ebben a hektikus piaci környezetben a diverzifikáció nemcsak klasszikus portfólióelméleti alapvetés, hanem gyakorlati védőháló is.
Az elmúlt időszak hektikus mozgásai mellett világosan kirajzolódott: azok a befektetők, akik eszközosztályok, régiók és szektorok mentén tudatosan építették fel portfóliójukat, nemcsak mérsékelni tudták a visszaesések hatását, de sok esetben stabil, reálhozamot meghaladó eredményt értek el. A jól allokált portfóliók nem csupán túléltek, hanem teljesítettek is, miközben a piac egy része a politikai fordulatokra és a makrogazdasági ingadozásokra adott (időnként szerintem) túlzott reakciókkal volt elfoglalva.
Különösen igaz ez akkor, ha a diverzifikáció nemcsak szektorális, hanem egyedi részvényszinten is megvalósult: például a technológiai szegmensből a Netflix vagy a Broadcom vagy az európai pénzügyi szektort képviselő ABN Amro, Société Générale vagy BNP Paribas stabil eredményeivel hozzájárulhatott a portfóliók felülteljesítéséhez.
Emellett a klasszikus menekülőeszközök, mint például a rövid futamidejű kötvények vagy az arany, szintén fontos szerepet játszottak a portfóliók stabilizálásában. 2025 első felében az arany ára új csúcsokat döntött, ami tovább erősítette a kockázatkezelési szempontból is jól felépített stratégiák értékét. Ezek az eszközök jól példázzák, hogy a tudatosan kiválasztott, globálisan pozicionált elemek hogyan válhatnak kulcstényezővé egy volatilis évben.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.