A 2025-ös romániai elnökválasztás nem volt előzmények nélküli: 2024-ben már megtartották az elnökválasztást, azonban azt a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette. Az eredmények alapján a szélsőjobboldali politikus, Calin Georgescu nyerte volna az elnökválasztást, de a bíróság valamely külső állam részéről történő beavatkozásra hivatkozva érvénytelenítette az eredményeket. A választásokat ennek nyomán tűzték ki újra.
Az első forduló eredményei már mindenki számára jól ismertek, hiszen George Simion 29 százalékkal vezetett, míg Crin Antonescu 22 százalékot, Nicușor Dan pedig 18 százalékot szerzett. A második fordulóba Dan és Simion jutottak be. A korábbi eredmény komoly meglepetést okozott a befektetők körében, akik rövid időn belül jelentős lejeladásokkal igyekeztek román kitettségüket csökkenteni.
A JPMorgan becslése szerint a román jegybank – devizapiaci intervenciókon keresztül – 5-10 milliárd eurót költött központi tartalékaiból ennek ellensúlyozására.
Ez a román kötvények kockázatát növeli, különösen, ha a politikai bizonytalanság tovább fokozódik.
A helyzet enyhítése csakis a költségvetési kiadások csökkentésével orvosolható a választásokat követően, amely bármely nyertes fél számára elemi érdek. A politikai előzmények után nézzük, hogyan is alakultak az általunk aktívan követett kötvények árfolyamai, és mik a jövőbeni várakozásaink ezekkel kapcsolatban.
Látható volt, hogy az első forduló eredménye után a tőkepiac negatívan reagált a hírekre, és a kötvények – lejárattól függően – 5-8 százalék közötti árfolyamesést szenvedtek el 2-3 nap leforgása alatt. Ugyanakkor aggasztó, hogy a román lej árfolyama történelmi mélypontra süllyedt, és a jegybank jelentős devizatartalékot használt fel az árfolyam stabilizálására.
A kötvénytulajdonosok is nagyon várták a második forduló eredményét, hiszen sokakban az is felmerülhetett, hogy amennyiben George Simion ismét győz, akkor az év folyamán a nagy hitelminősítők részéről még egy leminősítés is gyengítheti Romániát. A második forduló ezek után meglepetéseket okozott, hiszen 2025. május 18-án
A magas részvétel és Dan győzelme az EU és a NATO iránti elkötelezettség megerősítését jelentette.
Nézzük, hogyan alakultak az árfolyamok a második forduló utáni időszakban!
Május 19-én, hétfőn emelkedéssel (gappel) nyitottak a kötvények, és az általunk vizsgáltak közül a legnagyobb ugrást a 2039-ben lejáró, 4,125 százalékos kamatozással rendelkező euróban denominált kötvény produkálta, mely 2 nap alatt 5 százalék feletti árfolyam-növekedést ért el. Az amerikai dollárban denominált, 4 százalékos, 2051-es lejáratú, és a 7 százalék feletti kamatozással rendelkező, 2053-ban lejáró értékpapírok 2 százalék körüli emelkedést tudtak elérni.
Jelenleg ezen árfolyam-növekedések nagy részét meg tudták tartani a kötvények, melyek esetében azért a nemzetközi tőkepiaci hangulat is befolyásoló tényező lehet. Továbbá nem szabad elfelejteni, hogy a kereslet-kínálat a kötvénypiacon is igazán nagy szerepet játszik.
A jövőre vonatkozóan, ha a belpolitikai kockázatok enyhülni tudnak és az európai intézményi befektetők a korábbi tartózkodásuk után újra elkezdik vásárolni a román eszközöket, akkor utóbbiakban szép növekedési potenciál lehet. Nicusor Dan győzelme megerősítheti a bizalmat és növelheti a keresletet a román állampapírok iránt, ezáltal erősítve a lej árfolyamát is.
Összességében azoknak, akik a román kötvénypiacon szeretnék elhelyezni tőkéjük egy részét, érdemes lehet amerikai dollárban
Euróban pedig kockázattűrő képességtől függően elemzéseink alapján
lehetnek kiemelt célpontok. Meglátásunk szerint, ha a nagyobb hitelminősítők a befektetésre ajánlott hitelminősítői kategóriában tartják Romániát, akkor az növelheti a bizalmat a tőkepiaci szereplőknél is, ezáltal az árfolyam-növekedési potenciál is két számjegyű lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.