Egyre növekszik a tartós befektetések népszerűsége az értékpapírba fektető magyarok körében: mind az ilyen célt szolgáló értékpapírszámlák száma, mind az azokon tartott pénz mennyisége gyors ütemben növekszik – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybank statisztikái szerint az itthon vezetett tartós befektetési számlák (TBSZ) száma március végén már elérte a 453,1 ezret, ami drasztikus, 36,3 százalékos – bő 120 ezer darabos – emelkedés az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. A TBSZ-ek számának emelkedésével párhuzamosan az ott tartott pénz mennyisége is látványosan nőtt a márciusig számolt egy év alatt, az első negyedév végén megközelítette a 6583 milliárd forintot, ami nagyjából 35 százalékos bővülés.
A nyugdíj-előtakarékossági számláknál (NYESZ) hasonlóan alakult a helyzet, igaz, ezeknél jóval visszafogottabb ütemű a bővülés. Március végén a NYESZ-ekből 97,8 ezret tartott nyilván az MNB, ami 8,2 százalékos – 7,4 ezer darabos – emelkedés 2024 hasonló időszakához viszonyítva. A NYESZ értékpapírszámláikon 584,6 milliárd forintot tartottak márciusban a kisbefektetők, 12,8 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Érdekes ugyanakkor, hogy miközben a NYESZ értékpapírszámlák közel 63 százalékát a bankoknál vezetik a tulajdonosaik – a maradékon a brókercégek és (jóval kisebb szelettel) a hitelintézeti fióktelepek osztoznak –, a TBSZ-eknél csak 50 százalék körül mozog a bankok súlya, és ettől nem sokkal marad el a brókercégeké.
A tartós befektetések – különösen a TBSZ – iránti érdeklődés szűk két évvel ezelőtt erősödött fel, miután a lakossági állampapírok iránti kereslet fokozása érdekében a kormány 2023 júliusától kiterjesztette a szociális hozzájárulási adó (szocho) hatályát a kamatjövedelmek egy részére is.
Az érintett kamatjövedelmek után a magánszemélyeknek 15 százalékos kamatadót (szja), illetve 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót is kell fizetniük.
A kiterjesztett szochót olyan megtakarítási formáknál kell megfizetni, ahol keletkezik kamatjövedelem: ilyen eszköz például a látra szóló betét, a lekötött betét, a kamatadó alá eső értékpapírok és befektetési jegyek, a megtakarítási célú élet- és nyugdíjbiztosítások. Nem kell viszont szochót fizetni az ingatlanalap-befektetési jegyekből származó kamatjövedelem után, valamint az olyan befektetésekből, illetve megtakarításokból származó kamatjövedelmek után sem, amelyek az szja-törvény alapján kamatadómentesek. Ilyenek többek között az állampapírok, a babakötvény és a TBSZ-en tartott eszközök.
Az új szabályozás tehát jelentősen növelte a tartós befektetések vonzerejét, hiszen a TBSZ nyitásával eleve elkerülhetővé vált a szocho megfizetése – függetlenül attól, hogy a tulajdonosa mibe fektette a pénzét –, a kamatadó mértékére pedig a korábbi szabályok vonatkoztak. Az utóbbiak alapján, ha a TBSZ tulajdonosa három éven belül törte fel a számlát, meg kellett fizetnie a 15 százalékos kamatadót, ám annak mértéke három év eltelte után 10 százalékra csökkent, az ötéves futamidő végével pedig szja-mentessé vált az elért hozam.)
A szocho alóli mentesség sokakat arra ösztönzött, hogy akkor is TBSZ-ben helyezzék el befektetéseiket, ha egyébként nem állt szándékukban hosszú távon befektetni. Ezt a kiskaput csukta be a szabályozás idén év elejétől hatályos módosítása: eszerint a 2025-től nyitott TBSZ-eknél a befektetés 3 éven belüli feltörése esetén 13 százalékos, 3 és 5 év közötti felbontásakor 8 százalékos a szocho mértéke, és csak öt év után lehet adómentesen felvenni a nyereséget.
A tartós befektetések népszerűségének növekedése mindenesetre egyáltalán nem baj, hiszen a lakossági portfólióban még mindig viszonylag alacsony a hosszú távú, öngondoskodási célt szolgáló megtakarítások aránya, és magas a befektetés nélküli, pihenő pénzeké.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.