BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért mennek ennyire a személyi kölcsönök?

Eddig soha nem látott keresletet hozott 2024 a személyi kölcsönök piacán: már őszre megdőlt az eddigi egész éves kihelyezési rekord is. A piac növekedéséhez – több más tényező mellett – a digitalizáció is nagyban hozzájárult.

Óriási keresletet hozott 2024 a személyi kölcsönök piacán: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint október végéig 681,6 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a pénzügyi szolgáltatók és a háztartások, ami jóval több, mint másfélszerese az egy évvel korábbi volumennek. Ami különösen figyelemre méltó, hogy az eddigi, 2019-es rekordév 558,7 milliárd forintnyi új szerződést hozott, ami azt jelenti, hogy már az idén szeptemberre megdőlt a teljes éves kihelyezési csúcs is.

Dealership,Offered,Various,Finance,Options,,Including,An,Auto,Loan,Or
Az autóvásárlás gyakori felhasználási cél a személyi kölcsönöknél / Fotó: Shutterstock

Dőlnek a rekordok a személyi kölcsönöknél

Az erős kereslet miatt a személyi kölcsönök állománya is sorban döntögeti a rekordokat: október végén már közel 1515 milliárdos portfóliót tartott nyilván az MNB, ami 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, a 2017 októberében regisztráltnak pedig több mint háromszorosa. Ezzel az állománnyal a személyi kölcsönök a harmadik legfontosabb terméknek tekinthetők a lakossági piacon, a portfólió nagyjából felét adó lakáshitelek és a babaváró kölcsön mögött.

A személyi kölcsönök vonzerejét leginkább a gyors hozzáférés lehetősége adja: miután nincs ingatlanfedezet, fióki igénylésnél is néhány napos az átfutási idő, de az online csatornát használva egyes bankoknál akár egy órán belül is az ügyfél számláján lehet az igényelt összeg. És pont az igénylési folyamat egyszerűsödése lehet a termék nagy népszerűségének az egyik oka – a szabad felhasználás lehetősége mellett.

 

A másik, ami a személyi kölcsönök malmára hajtja a vizet, hogy az elmúlt években fokozatosan emelték az igényelhető hitelösszeg felső határait a bankok: a tízmilliós limit ma már általánosnak mondható, de akad példa 15 milliós plafonra a piacon. Ennek nyomán jócskán kibővült az ügyfelek mozgástere is, amit a jelek szerint egy részük ki is használ: 

2019-ben még 1,8 millió forint környékén mozgott az egy szerződésre jutó átlagos összeg a személyi kölcsönöknél, ám az idei első tíz hónap adatai szerint már meghaladta a 2,6 milliót.

Az átlagos hitelösszeg emelkedése pedig egyáltalán nem meglepő: hozzájárulhatott az elmúlt évek inflációs hatása éppúgy, mint az átlagkeresetek gyors ütemű növekedése.

A meggyőző számok ellenére úgy tűnik, még bőven van tartalék a piacban. Ezt alátámasztja, hogy az idén október végéig megkötött, közel 258 ezer személyikölcsön-szerződés ugyan 25 százalékkal több az egy évvel korábbinál, ám a járvány előtti év első tíz hónapjában regisztrált 269,6 ezertől még valamivel elmarad.

Csökkentik a kamatokat a bankok

A kereslet további növekedéséhez hozzájárulhat, ha a kamatok csökkenése tovább folytatódik a piacon. Az MNB adatai szerint a szerződésekben szereplő, átlagos kamatláb 16,7 százalék körül járt októberben a személyi hiteleknél, ami bő 2 százalékponttal kisebb ugyan az egy évvel korábbinál, de alacsonynak semmiképp sem nevezhető. Persze a személyi kölcsönöknél az átlagos kamatlábat óvatosan kell kezelni, hiszen éppúgy tartalmazza a néhány százezer forintos gyorskölcsönök magas kamatait, mint a 8-10 milliós hiteleknél elérhető, 10 százalék környéki árakat.

A verseny intenzitásával viszont láthatóan nincs baj a személyi kölcsönök piacán, hiszen több pénzintézet is csökkentette a kamatokat az elmúlt időszakban. A 10 százalék alatti éves kamatot a Cofidis hozta vissza a piacra a közelmúltban, a szolgáltatónál legalább 450 ezer forintos jövedelem, 60 hónapos futamidő és minimum 3 millió forintos kölcsönösszeg kell a 9,9 százalékos kamat eléréséhez. Az Erste Banknál 500 forintos jövedelem és 8 milliós hitelösszeg kell a legjobb, most éppen 10,79 százalékos kamat eléréséhez, de már 3 millió forinttól is igen kedvezőnek mondható, évi 10,99 százalékos kamatot kínál a pénzintézet. 

A CIB Banknál 7 millió forintos kölcsönösszegtől érhető el a legkedvezőbb, 10,49 százalékos kamat, de a kifejezetten lakásfelújításra használható hitelnél ennél is alacsonyabb, 10,29 százalékos kamat is elérhető. Az MBH Banknál szintén a felhasználási célhoz kötött személyi hiteleknél érhető el a legkedvezőbb kamat a meghatározott feltételeknek megfelelő ügyfeleknek: a felújításra és hitelkiváltásra felhasználható konstrukciónál akár 10,99 százalék is lehet az éves kamat. Az UniCredit Bank ugyan nem módosított a Fix Kamat nevű termékének az árazásán – 10,69 százalékos a legkedvezőbb kamat –, ám az egyszeri jóváírási akcióját meghosszabbította a közelmúltban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.