BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ki mennyit fizet? – bánkódhatnak a Telekom és a Yettel ügyfelei, de a vodafone-osok örülhetnek – itt a végeredmény

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Kiszámoltuk, hogy a nagy mobilszolgáltatók közül melyik cég ügyfelei jártak a legjobban és a legrosszabbul. A Telekom, a Yettel és a Vodafone ugyanis távolról sem azonos mértékben emelte az árait.

Napi pénzügyi szempontból az elmúlt időszak egyik fontos fejleménye volt, hogy melyik mobilszolgáltató mennyivel emel az árain 2024-ben.

a20210323_Antenna_tavkozles_radio_fg_fmh (3)
Ki mennyit fizet? – bánkódhatnak a Telekom és a Yettel ügyfelei, de a vodafone-osok örülhetnek. 
Fotó: Fehér Gábor

Erről a Világgazdaság is többször írt, már csak azért is, mert a nagy távközlési cégek nem egyszerre jelentették be a döntésüket a drágításról. Elsőnek a Vodafone hozta nyilvánosságra a díjemelést, aztán a Telekom következett, végezetül pedig a Yettel. A társaságok ebben a sorrendben 15,4, 15 és 15,3 százalékos korrekciót hirdettek meg 2024-re.

Mindez forintra váltva ugyan csekély különbséget jelent egymáshoz képest, de mégiscsak kialakult egy rangsor a szolgáltatók között: az idén a Telekom emel a legkisebb mértékben, majd a Yettel jön és végül a Vodafone. Ezzel le is lehetne zárni a kérdést, csakhogy így félrevezető képet kapnának az ügyfelek. Merthogy arra a kérdésre, hogy melyik szolgáltató drágított a legjobban, némiképp összetettebb a válasz.

Melyik mobilszolgáltató emelt a leginkább az árakon?

Először is érdemes tudni, hogy a jogszabály értelmében a távközlési szolgáltatók évente egy alkalommal korrigálhatják előfizetéseik és szolgáltatásaik díjait. De nem hasraütésszerűen: legfeljebb a fogyasztói árindex változásának megfelelően. Ezt a szabályozást 2023-tól vezették be, tehát a most bejelentett emelés a második ilyen.

Ezt azért fontos kihangsúlyozni, mert ha a 2023-as és a 2024-es drágítást összeszámoljuk, már egészen más kép rajzolódik ki, mintha csak a 2024-es mérték alapján osztanánk ki a helyezéseket. Ugyanis a díjkorrekciót a szolgáltatók tavalyi emelésével együtt már élesebb árverseny rajzolódik ki: két év alatt 

  • a Yettel 29,8,
  • a Telekom 29,5,
  • a Vodafone csak 24,79 százalékkal emelte az árait.

Vagyis kétéves időtávon már a vodafone-osok örülhetnek a legjobban, hiszen őket sújtotta a legalacsonyabb (bár még így is látványos) mértékű korrekció. A Telekom és a Yettel áremelése egyértelműen magasabb szintet ért el.

Miért a Vodafone emelte a legkisebb mértékben az árait?

Persze a Vodafone viszonylag kedvezőbb drágítása nem a véletlen műve. Ehhez a módszertant kell megérteni. Közismert, hogy az infláció számítása a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) feladata. A szervezet minden év januárjában teszi közzé az előző év átlagos fogyasztóiárindex-változását, tehát a január 1. és december 31. közötti időszakra számított éves infláció mértékét. A KSH 2022-re vonatkozóan átlagosan 14,5, 2023-ra pedig éves szinten átlagosan 17,6 százalékos értéket állapított meg.

A Telekom és a Yettel a KSH által kalkulált adatokkal számol a díjkorrekciója meghatározásakor, a Vodafone Magyarország viszont (a társaság eltérő üzleti évéhez igazodva – a szerk.

a megelőző év augusztus 31. napja és a naptári év szeptember 1. napja közti időszak átlagát veszi figyelembe.

Éppen ezért a Vodafone esetében a díjkorrekció alapjául szolgáló inflációs érték 2023-ban 9,39, 2024-ben pedig 22,01 százalék volt. 

Hogyan emelték az áraikat a mobilszolgáltatók Magyarországon? – itt a végeredmény

A legfőbb megállapítás, hogy a három nagy magyarországi telekommunikációs vállalat 2023-ban és 2024-ben nem azonos mértékben alkalmazta az inflációkövető díjkorrekció lehetőségét. Tavaly a Yettel és a Telekom is az infláció mértékével megegyező, tehát a maximális, 14,5 százalékos mértékben drágította a díjait. A Vodafone viszont a fent említett okok miatt csak 9,39 százalékkal korrigált.

Az idén az ügyfeleik terheinek mérséklésére hivatkozva a szolgáltatók némiképp már alatta maradtak az irányadó inflációs adatnak. Így aztán az új tarifák és szolgáltatási díjak emelése nem érte el a maximumot.

A Vodafone elsőként állt ki a nyilvánosság elé, még tavaly októberben. Úgy döntött, hogy a 22 százalékos emelés helyett 15,4 százaléknál megáll, ami az idén márciustól élesedik. A lépésre reagálva, ám értelemszerűen a KSH 17,6 százalékos, 2023-ra vonatkozó hivatalos inflációs adatait bevárva, először a Telekom, majd a Yettel ismertette a számait. Az előző évi inflációhoz képest az előbbi 2,6, az utóbbi 2,3 százalékkal alacsonyabb áremelést vezet be, ugyancsak március 1-jétől.

  • Vagyis a Telekom két év alatt mintegy 30 százalékkal (29,5 százalék) drágított, ami mindössze 2,6 százalékkal marad el a KSH által meghatározott kumulált (32,1 százalékos) kétéves átlagtól. 
  • A Yettel is majdnem ugyanennyivel, pontosan 29,8 százalékkal, ami 2,3 százalékkal tér el a KSH két évre számított adataitól.
  • A Vodafone kétéves távlatban összesen 24,79 százalékkal emelt, ami már 6,41 százalékos előny a KSH-indexhez képest.

Mindebből az következik, hogy a Vodafone ügyfelei jártak a legjobban, és az ő költségeik emelkedtek a legalacsonyabb szinten. A mobilszolgáltató ugyanis 4,71 százalékkal alacsonyabb mértékben emelte díjait, mint a Telekom, és 5,01 százalékkal kisebb mértékben korrigált, mint a Yettel. 

Ez tehát a végeredménye annak a vizsgálatnak, hogy melyik mobilszolgáltató emelte a legjobban az árait Magyarországon az elmúlt két évben.

Digitális állampolgárság: mindent elintézhetünk majd a mobilunkkal

Mi az a digitális állampolgárság? Melyek a digitális állampolgárság alapelvei? Milyen előnyei vannak az e-állampolgárságnak? Miként kapcsolódik az általános digitalizáció a kormány digitalizációjához és a biztonsághoz a neten? Ezt járjuk körbe az alábbiakban, bemutatva a Digitális állampolgárság program múltját, jelenét és jövőjét, főként pedig azt, hogy miként intézhetünk majd el mindent a mobilunkról – már 2024-től kezdve.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.