A Király Gyógyfürdő jelen állapotáról és a felújítási tervekről adott szerdán tájékoztatást Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzatának polgármestere, egyben a Király Gyógyfürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. és a 3H Építésziroda.

Király Gyógyfürdő
Király fürdő: régóta nem volt tájékoztatás a várva várt felújításról, a mai helyzetértékelés egy új időszak kezdete lehet / Fotó: II. Kerületi Önkormányzat

A 100 százalékban állami tulajdonú Király Gyógyfürdővel kapcsolatban fontos tudni, hogy

  • annak területére a Fővárosi Önkormányzatnak az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett ingyenes használati joga van,
  • a fürdő üzemeltetését a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. végzi üzemeltetési szerződés keretében. 

A fürdő 2020 márciusa óta zárva tart, megnyitásához teljes műszaki felújítása szükséges, hogy történelmi múltjához méltó, a jogszabályi követelményeket teljesítő, a vendégek elvárásainak megfelelő módon tudjon működni – mondta el Borosné Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója.

Király Gyógyfürdő
A rendkívül lepusztult épület kívülről / Fotó: II. Kerületi Önkormányzat

A fürdő történelmi jelentőségét, helytörténeti és közösségépítő szerepét emelte ki Őrsi Gergely, a II. Kerületi Önkormányzat polgármestere, egyben a Király Gyógyfürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos. 

Már 2019-ben készültek tervek a rekonstrukcióra, a Covid-járvány miatt azonban megszakadt a felújítási folyamat. 

Az akkori nagyszabású elképzelésekhez képest most az eredeti funkciót és az építészeti örökséget szem előtt tartva alakították ki az új koncepciót. A legfőbb cél az értékőrzés, hogy a fokozottan védett épület mint helyi érték és a fürdő, az egykori fürdőkultúra megmaradjon.

Király Gyógyfürdő
Látványterv a Király Gyógyfürdő belsejéről / Fotó: II. Kerületi Önkormányzat

A Király fürdő, mint Budapest egyik értéke,

ezért megőrzését minden érintett kiemelt feladatként kezeli – hangzott el a tájékoztatón a BGYH beszámolója szerint.

A fürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos felvette a kapcsolatot a tulajdonos Magyar Állammal és a Gül Baba Alapítvánnyal is annak érdekében, hogy a felújítás ügye mellé partnereket találjanak. 

Kihívásokkal teli a tervezés

Az egyeztetések elkezdődtek, valamennyi fél célja a fürdő felújítása. Reményeink szerint az egyeztetések és az összefogás eredményeként sikerül olyan konstrukciót és hozzá forrást találni, amely révén a fürdő rekonstrukciója megvalósulhat – jelentette be a főpolgármesteri biztos.

Király Gyógyfürdő
Pompás jövőkép, már csak a forrást kell megtalálni a megvalósításhoz / Fotó: II. Kerületi Önkormányzat

A felújításban a kihívást az jelenti, hogyan lehet hangulatában egységesíteni az eltérő korok lenyomatait, a kortárs kiegészítések hogyan illeszthetők ebbe a miliőbe.

A műemlékileg kevésbé értékes, illetve értéktelen épületrészek eltávolításával elsősorban a török fürdőrészt erősítettük mind tériségében, mind megjelenésében

– foglalta össze a tervezés fő szempontjait Gunther Zsolt, a 3H Építésziroda vezető tervezője.

Törökfürdő mesés múlttal

A Király Gyógyfürdő története a török kortól kezdődik, 1565 óta áll ezen a helyen a fürdő, és körbenézve ma is ugyanazokat a köveket látjuk. Mai állapotában három meghatározó kor – a török, a barokk és a klasszicista – jellemzi a fürdőt, melyhez a jelenlegi épületegyüttest bővítő új funkciókat és kortárs kiegészítéseket terveztünk három funkcionális elrendezést bemutató változatban.

Király Gyógyfürdő
Sűrűn körbeépült a török fürdő területe mára / Fotó: II. Kerületi Önkormányzat