Az utolsó adatok igazolni látszanak a pesszimizmust, igaz, a legtöbb makrogazdasági mutató valamivel jobb lett a várakozásoknál. Ilyenek voltak például a német ipari termelés számai, hiszen az Európai Unió legnagyobb gazdasága havi szinten növekedést mutatott. Igaz, éves viszonylatban továbbra is visszaesés figyelhető meg. Az eurózóna egészét egyelőre elkerüli a recesszió, a második negyedévben még -- bár csak minimális -- bővülést tudott felmutatni. A várakozásokhoz képest jól teljesít a brit gazdaság is, legalábbis ez látszik az ipari adatokból.
A konjunktúrához kevésbé kötődő mutatók egyébként továbbra is kedvező képet vázolnak. Látványosan csökken például az inflációs nyomás Nyugat-Európa minden államában.
Az árdinamika tekintetében a magyar gazdaságban is kedvező hírek láttak napvilágot, a 21 havi árindex augusztusban 8 százalékra, a jegybank inflációs célsávjának felső határára csökkent. Különösen jó jel, hogy az első hónapok kedvezőtlen tapasztalatai után végre megjelentek a forinterősödés kedvező jelei a tartós fogyasztási és a ruházkodási cikkek áraiban. Az enyhülő élelmiszer-oldali nyomás és az üzemanyagárak kedvező alakulása alapján már szinte biztosra vehető, hogy teljesül a Nemzeti Bank inflációs célkitűzése. Piaci elemzők szerint októberben a fogyasztói árindex további csökkenése várható, az utolsó két hónapban azonban már inkább csak stagnálni fog az áremelkedési ütem.
A jövőre vonakozóan kevésbé egységesek a várakozások: decemberre a jegybank 4,5, a legpesszimistább elemzők 6,5 százalékos 12 havi drágulást várnak. Amennyiben a dezinflációs folyamatot nem követi a nominális kamatláb csökkenése, növekedhet a reálkamatláb. Úgy tűnik, a jegybank nem siet a kamatvágásokkal, erre utalnak a monetáris politika irányítóinak megnyilatkozásai, illetve az is, hogy a múlt hétfői monetáris tanácsülésen helybenhagyták az irányadó kamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.