Mindenképpen nagy felelősséget jelentő és komoly presztízzsel járó feladat a tanulmány elkészítése, jóllehet a feladat összetettségéhez képest a közel 400 milliós díj szerénynek mondható - állapítja meg Bienerth Gusztáv, a Magyarországon évi mintegy 15 milliárd forintos árbevétele révén piacvezetőnek számító cég első embere. Elmondása szerint az 1989-es hazai piacra lépésekor egyetlen alkalmazottal dolgozó PwC csaknem kizárólag a nemzetközi hálózaton keresztül kapta a megbízásokat. Mára azonban 800 főt foglalkoztató vállalatként sikerült Magyarországon is elérni, hogy a megbízások mintegy felét - az olimpiai példához hasonlóan - saját eredményeik által kapják. Munkájuk során gyakorlatilag a kétszáz legnagyobb magyarországi vállalat mindegyikével kapcsolatban állnak, de ügyfeleik között található a Magyar Nemzeti Bank és az Ifjúsági és Sportminisztérium is. Tapasztalata szerint a magyar piac már határozottan fejlettnek mondható, leginkább az olasz, görög vagy spanyol állapotokhoz hasonlatos. Ezt jelzi az is, hogy a PwC az ingatlan-tanácsadástól kezdve az informatikai megoldásokig minden termékével jelen van.
Az amerikai Enron-ügy nyomán, a könyvvizsgálói és a tanácsadói munkakör elhatárolásával kapcsolatban fellángolt viták ellenére a vezérigazgató nem lát kifogásolnivalót a jelenlegi helyzetben: nézete szerint van ugyan olyan tevékenység, amivel egy könyvvizsgáló nem foglalkozhat, de a tanácsadás általában az ilyen munka természetes hozadéka. A PwC-n belül a könyvvizsgálói és tanácsadási részleget mindemellett már évekkel ezelőtt külön társaságba szervezték, sőt - elmondása szerint - ez utóbbi egység tőzsdére vitele is rövidesen megtörténik. Az eddig nem nyilvános társaságként működő tanácsadói részleg így friss tőkéhez juthat és megméretődhet a piacon.
A PwC globális hálózatában a szabadság és alárendeltség kellő egyensúlyban van - mondja a vezérigazgató -, a nagy döntéseket nem egy ember hozza, azok a cég háromdimenziós mátrixhoz hasonlatos struktúrájában alakulnak ki: a szolgáltatási ágak, az érintett iparágak, valamint az adott ország egyazon kérdésnek három vetületét adják. A tulajdonosi szerkezet sem kapcsolható egyértelműen az országhatárokhoz, hiszen a magyar egység - más európai országokéhoz hasonlóan - a PwC Hollandiában bejegyzett holdingjának a tulajdona. Az egyes országokban működő cégeknél az üzlettársak - így a 23 hazai üzlettárs is - közvetlenül a holland cégben bírnak tulajdonnal.
Bár a PwC ellen Magyarországon még nem kezdeményeztek pert, a társaság vezetése kénytelen szembenézni azzal a ténynyel, hogy a piac gyakran egy kalap alá vonja a szakma "öt nagyjaként" ismert társaságokat. Bienerth Gusztáv az ebből adódó torzítások elkerülésének három eszközét látja: a cég bemutatásánál kiemeli a munkatársak kedvező hozzáállását, a magyar egység jelentős méretét és kapacitását, valamint a globális és hazai vállalatok mellett nemzeti intézményeket is felvonultató reprezentatív ügyfélkört. Ezen képességeik latbavetésével igyekeznek minél megalapozottabb olimpiai megvalósíthatósági tanulmányt készíteni, s bár 13-15 város jelentkezése valószínűsíthető, a PwC vállalja a magyar megbízás kizárólagosságát, ha Budapest bekerül az öt esélyes közé. Remélik, hogy a 2005-ben esedékes végső döntést követően lehetőségük lesz a tervekben foglaltak megvalósításában is közreműködni...
Mráz Dániel
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.