Megválaszolatlan kérdések
Dunai György
A Betonút Szolgáltató és Építő Rt. elnök-vezérigazgatója
"Az unióval úgy van az ember, mint a nyelvtanulással. Kétheti tanulás után úgy érzi, hogy már jól beszél az adott nyelven, aztán minél jobban elmélyed a tananyagban, annál inkább rájön arra, hogy milyen nagyok a hiányosságai. Amikor Magyarország uniós csatlakozása még távoli időpont volt, én is magabiztosan úgy nyilatkoztam, hogy az építőipari cégeknek nem lehetnek problémáik, hiszen hasonló technológiával, gépekkel rendelkeznek, mint a nyugat-európai cégek, s hozzászoktak a versenyeztetéshez is. A csatlakozás közeledtével, úgy vélem, még akadnak megválaszolatlan kérdések, elsősorban az uniós munkavállalással, illetve az ottani pályázati részvétellel kapcsolatban. A Magyar Építőipari Kht. nyolc cég részvételével jött létre, s feladata az unióval kapcsolatos információs adatszolgáltatás. A kormányváltást követően tevékenysége nem szűnt meg, de megtorpant, s úgy vélem, hogy állami támogatás nélkül nem töltheti be vállalt szerepét."
Két forrás
Halbritter Mátyás
A Győri Keksz Kft. elnöke
"Az édesipari cégek két forrásból is szerezhetnek naprakész információkat. Ismert, hogy a legnagyobb európai édesipari vállalatok már létesítettek vállalatot Magyarországon, s az Édességgyártók Szövetsége néhány éve megfigyelői státusban részt vesz Brüsszelben az Európai Csokoládé-, Cukorka és Kekszgyártó Szövetség munkájában. Ez lehetővé teszi, hogy hozzájussunk a szükséges információkhoz, értesüljünk a hatályos jogszabályokról, rendeletekről, s részt vehetünk a bizottsági üléseken is. A 2002-2004-es évekre ötvenszázalékos tagdíjkedvezményt kaptunk, a költségek az idén 4 ezer euróra rúgnak, s ezt a szövetség a tagdíjakból fedezni tudja. Egyébként az ágazat cégeinek nem kell tartaniuk attól, hogy a csatlakozás drámai változást hoz majd az életükbe, s a dolgozóknak sem kell félniük, hogy leépítések lesznek. Az uniós csatlakozással kapcsolatban szövetségünk készített egy hatástanulmányt, mely hozzáférhető a cégek számára."
Környezetvédelem
Reményi Tibor
A Kaba Elzett Rt. vezérigazgatója
"Cégünk abban a szerencsés helyzetben van, hogy 1999 óta egy multinacionális cégcsoport tagja, s azóta a szükséges beruházásokat is az uniós szempontok figyelembevételével valósították meg, s hozzájutunk a szakmánkat érintő információkhoz is. Készülünk arra, hogy a még meglévő környezetvédelmi problémáinkat megoldjuk. Ezt szolgálja az egyik tervezett gépcsere is. A beruházás értéke 15-20 millió forint között mozog, az említett masina már amúgy is elöregedett, s tekintettel a csatlakozásra, a cseréjét minél előbb lebonyolítjuk. Ami a piaci pozícióinkat illeti, jelentős változás nem várható, hiszen termékeink megfelelnek az európai szabványnak. Úgy gondolom, hogy a csatlakozás az eladásainkat se kedvező, se kedvezőtlen irányban nem befolyásolja. A cégcsoporton belül jelentős a gyártási kooperáció, és az mindenképpen előny lesz, hogy az adminisztratív feladatok csökkennek, s egyszerűsödik a szállítás."
Vesztes kisvállalkozók
Vonnák Sándor
A Tetőcentrum Kft. ügyvezető igazgatója
"Nagy problémának tartom, hogy a politikusok csak általánosságban beszélnek arról, mi várható az uniós csatlakozást követően, s igyekeznek azt hangsúlyozni, hogy a pozitívumok lesznek túlsúlyban. A gond az, hogy az egyes szakmák képviselői kevés konkrét információval rendelkeznek. Az Iposz igyekszik ezt a hiányt pótolni, a tagok hozzájuthatnak az EU-val foglalkozó információs füzetekhez, s felvettük a kapcsolatot az osztrák kamarával is. Tőlük értesülhettünk arról, hogy a csatlakozást követően jó néhány ottani vállalkozás tönkrement. Úgy gondolom, hogy Magyarországon elsősorban a mezőgazdászok és a kisvállalkozók kerülhetnek veszélybe. A szakmai tudás megvan, de sok a tőkehiányos vállalkozás, így sokan tartanak attól, hogy nem bírják majd a versenyt. Az információ önmagában nem elég, a csatlakozást megelőzően a kormánynak még lehetősége lett volna arra, hogy úgymond helyzetbe hozza a vállalkozókat."
Alkalmazkodás
Sólyom Ferenc
Az ASG Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója
"Termelésünk 95 százaléka az uniós országokban talál vevőre, s így az elmúlt években számunkra létkérdés volt, hogy pontos információkat szerezzünk az ottani piaci változásokról, követelményekről, s annak megfelelően végezzük a munkánkat. Az EU-csatlakozás jelentős fordulatot nem hoz majd a cég életében, mivel eddig is az uniós piacokon mérettük meg magunkat. Úgy gondolom, hogy a váltás inkább azoknak a cégeknek jelent majd nehézséget, melyek ez idáig csak a hazai piacra termeltek, s szembesülniük kell azzal, hogy nagyobb lesz a konkurenciájuk. Cégünk számára több lesz az előny, mint a hátrány. Az mindenképpen kedvező, hogy egyszerűsödik majd az adminisztráció, a szállítás, s nem kell számolni az acélipart védő intézkedésekkel. Az uniós pályázatokon egyelőre nem tudunk majd indulni, de remélem, hogy a csatlakozást követően a hazai pályázatok, illetve az azokhoz kapcsolódó források is bővülni fognak."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.