A technológiai, ipari és tudományos (tit) parkoknak Magyarországon is nagy szerepe van abban, hogy a válságot túlélve egyre inkább az innováció felé fordulnak a vállalkozások, ez is egyfajta válságkezelés és gazdaságélénkítés. Ezt hangsúlyozta Polgárné Májer Ildikó ügyvezető igazgató a Budaörsi Ipari és Technológiai Park tapasztalatairól szólva az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) Ipari Szerkezetváltási Konzultatív Bizottságának budapesti ülésén. Ahogy nálunk, Európában is szükség van az innovációs tevékenységek eddigieknél hatékonyabb ösztönzésére – tette hozzá.
A tit-eknek az európai válságkezelésben és a lisszaboni stratégia utáni időszakban betöltött szerepével és lehetőségeivel foglalkozó tanácskozás célja az volt, hogy a résztvevők – az európai innovációs világ képviselői – javaslatokat készítsenek az Európai Bizottság számára a tit-ek jövőbeni feladatairól és lehetőségeiről az integráció 2020-ig szóló programjához.
Az EU összes tagállamában vannak olyan üzleti-innovációs helyek – például ipari parkok, inkubátorházak –, ahol sok vállalkozás dolgozik együtt; ezt a rejtett értéket ki kell használni és be kell illeszteni az EU2020 programjába – hangsúlyozta a több mint 200 hazai park képviseletében Tóth János, az Ipari, Tudományos, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesületének elnöke, az EGSZB tagja. Üdvözölte, hogy az EU felismerte ennek jelentőségét. Ezt bizonyítja, hogy az uniós források egyre szélesebb körével támogatja a tit-eket. Külön megemlítette a vállalkozások részére visszatérítendő forrást nyújtó európai Jeremie programot, amely különösen a kockázati tőke terén indul el nehézkesen.
Európa igencsak deficites az Egyesült Államokkal és Japánnal, de lassan már Kínával és Indiával összehasonlítva is – állapította meg Gerard de Nazelle, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) igazgatója. Arra figyelmeztetett, e téren valódi forradalomra van szükség Európában azért is, hogy kivédjük a klímaváltozás veszélyeit, biztosítsuk a fenntartható energiaellátást, kiaknázzuk az információtechnológia gyors fejlődését. „A természet elpusztulásával a gazdaság, az üzlet is elpusztul” – figyelmeztetett.
Az EIT keretében létrejövő tudás- és innovációalapú közösségek (kik) sokat tehetnek az említett veszélyek elhárításért. Ezzel az EIT vezetője szerint annál inkább fontos törődni, mert az EU kutatás-fejlesztést támogató 7. keretprogramjában 80 százalékot visz el az adminisztráció, és csak 20 százalék marad az érdemi munkára. KoM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.