BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a fogyasztás húz

A kiskereskedelem húzta mostanában a kínai gazdaságot, és ehhez is kellett kormányzati rásegítés. A beruházások aggasztóan lelassultak.

A belső fogyasztás menti meg Kínát a gazdasági növekedés túlzott lefékeződésétől, ezt a kínai vezetés által remélt trendet erősítették meg a legfrissebb adatok is. Az élénkítő intézkedések tömegét hozó kormányzat csak a kiskereskedelmi forgalomnak örülhetett: októberben 11 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, ez 0,1 százalékponttal több a szeptemberinél, illetve a vártnál. Az idei legjobb kiskereskedelmi adat alakulásában nagy szerepet játszottak az autóeladások: a 11,8 százalékos növekedésnél többet utoljára tavaly decemberben ért el ez a szegmens. Az eredmény annak köszönhető, hogy októbertől mérséklődtek a kis- és középkategóriás autók vásárlásához kapcsolódó adóterhek.

A többi friss mutató viszont azt igazolja vissza, hogy a kínai gazdaság lényegében kétsebességessé változott, a korábbi húzóágazatok látványosan lelassultak. Az ipari termelés októberben 5,6 százalékkal nőtt, ez hét hónapja a legrosszabb mutató (az elemzők 5,8 százalékot vártak a szeptemberi 5,7 százalék után). Az állóeszköz-beruházások az év első tíz hónapjában 10,2 százalékkal bővültek – ilyen, kínai mércével mérve visszafogott tempóra utoljára másfél évtizede volt példa. A beruházásokat főleg a nemrég még száguldó ingatlanszektor húzta vissza, itt január–októberben csak 2 százalékos pluszt értek el.

Az előző napok csalódást keltő külkereskedelmi, illetve inflációs mutatói után érkező adatok megerősítik, hogy a kínai vezetés nem állhat le a gazdaságösztönzéssel, beleértve a monetáris politika eszközeinek bevetését és a szerkezetátalakítást is célzó költségvetési intézkedéseket. A központi bank legutóbb október 23-án vágott kamatot, egy éven belül hatodszor, de a Reutersnek nyilatkozó kínai elemzők szerint egyáltalán nem zárható ki, hogy idén lesz még egy csökkentés, és a kötelező banki tartalékrátát is tovább faraghatják. Arra is számítani lehet – mondták a The Wall Street Journal által megkérdezett szakértők –, hogy Peking még több infrastrukturális beruházást hagy jóvá a következő hónapokban, és nagyobb költekezésre szorítja rá a közigazgatás illetékeseit, az önkormányzati vezetőket is. A kormányzati fellépést az is indokolja, hogy a hitelezés élénkítését szolgáló jegybanki intézkedések hatása egyelőre kevéssé érvényesül. Elemzők szerint hónapokkal a hitelpolitikai fordulat után is legfeljebb stabilizálódásról lehet beszélni.

Mézesmadzag az SDR

Kínának tartania kell magát a reformokhoz, és nem szabad megpróbálnia, hogy a jüan leértékelésével szálljon be a globális versenybe – figyelmeztetett Jack Lew, az USA pénzügyminisztere egy Wall Street-i konferencián. A kínai vezetők elkötelezik magukat a reformok mellett – tette hozzá Lew –, de még látni kell, milyen irányba megy az új ötéves terv. Hangsúlyozta: Washington támogatni fogja, hogy a jüant bevegyék az SDR-be, vagyis az IMF tartalékvalutái közé – feltéve, hogy Kína eleget tesz a valutaalap kapcsolódó elvárásainak.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.