BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korlát a munkaerőhiány

A cégek számára egyre nagyobb gond a megfelelő munkaerő hiánya – derült ki a Világgazdaság konferenciáján. A fő ok az alacsony bérek miatti elvándorlásban keresendő.

„Az idei növekedési kilátásaink vonatkozásában elsősorban a munkaerő-kínálat terén látni korlátokat – mondta Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója. – Eddig évente néhány száz fővel nőtt a létszámunk, ezt sokkal nehezebb lesz idén elérni.” Hozzátette: a munkaerőhiány okai a demográfiai tényezők és a kivándorlás. „Az előbbi befolyásolására korlátozottak a lehetőségek, rövid távon az utóbbi tényezőre lehetünk hatással, ám a béremelés nem elég a kivándorlás megállításához. Eddig is emeltük a béreket, messze az átlag felett, de ennek korlátozott a hatása, akkora a különbség a magyar és a nyugat-európai bérszínvonal között” – mondta a Videoton vezére.

Székely Zsolt, a fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szolgáltató Révész Csoport vezérigazgatója a kivándorlással kapcsolatban elmondta: a fuvarozási szakmában már 2013-ban volt egy válsághelyzet, amikor a liberalizáció miatt sok gépkocsivezető ment Nyugatra. Ők aztán visszajöttek, most viszont ismét van egy elvándorlási hullám, de ez már heterogénebb, nemcsak a gépkocsivezetők mennek el. Szabó István, a CIB Bank vezérigazgató-helyettese a munkaerőhiánnyal kapcsolatban kiemelte: az ügyfeleiknél mindig szóba kerül a szakképzett munkaerő hiánya, amely nemcsak a mérnöki állásoknál, hanem a szakmunkásoknál is jelentkezik.

Arra a kérdésre, hogy hitelből lehet-e bővülni, Sinkó Ottó elmondta: nagyok a kétségei azzal kapcsolatban, hogy a hitelezés felpörgetése megoldást hoz-e a gazdaság élénkítésére. „Mi nem fogunk hitelt felvenni, régóta nincsenek hiteleink” – tette hozzá. Szerinte a növekedés forrásának a piacnak és a versenyképességnek kell lennie. Az EU-forrásokról szólva hozzátette: „Gond az, ha azt gondoljuk, hogy ezek adják meg majd a versenyképességet.” A támogatásokra épített növekedést alapvetően hibás koncepciónak nevezte.

Székely Zsolt szerint a 2008-as hitelpiaci válság legnagyobb oka a nyakló nélküli hitelezés volt. Úgy látja, az MNB hitelprogramja hasonló helyzetet eredményezhet: valós teljesítménynövelés nélkül juthatnak pénzhez vállalkozások. „Akkor kell felvenni a hitelt, amikor tényleg szükség van rá, és az olcsó hitelt is vissza kell fizetni” – tette hozzá. „Mi elenyésző hitelforrást használunk, a működésből eredő nyereséget forgatjuk vissza inkább” – mondta. Úgy véli, sok vállalkozás ingyenpénzként tekint az EU-forrásokra, és nem indokolt beruházásokat valósít meg.

„A közbeszédben sokszor hallani, hogy a bankok nem hiteleznek eléggé, én nem így látom” – mondta a CIB Bank vezérigazgató-helyettese a vállalatok hitelezésének kérdésében. „Továbbá sokan azt gondolják, hogy a hitelezésnek kell húznia a növekedést, e kettőnek azonban egymás mellett kell mennie.”

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.