Az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről kezdődött egyeztetés a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint az állami egyetemek képviselői között csütörtökön – közölte a tárca innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkársága.

bérfejlesztés

egyetem
A bérfejlesztésnek alighanem mindenki örül.
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Az egyeztetésen a minisztérium képviseletében Hankó Balázs felsőoktatásért, szakképzésért és innovációért felelős államtitkár és Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár vett részt.

Az egyeztetésen az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány az elmúlt években lépcsőzetesen emelte a béreket: 2016-ban 15 százalékos béremelés, 2017-re 27 százalékos béremelés, majd 2021 őszén 15 százalékos, míg a 2022-es évben szintén 15 százalékos bérfejlesztés valósult meg a felsőoktatás valamennyi területén.

Kiemelte, hogy a legutóbbi béremelés 45 ezer foglalkoztatottat érintett, összesen éves szinten 64 milliárd forint mértékben.

A bérfejlesztés lépcsősen történik

Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy a fenntartói adatok alapján az állami egyetemek esetében azt látják, hogy átlagosan

  • az egyetemi tanársegédi havi kereset 450 ezer forint,
  • az egyetemi adjunktusi 550 ezer forint,
  • az egyetemi docensi 800 ezer forint,
  • az egyetemi tanári pedig 1,2 millió forint.

A tárgyalás során az állami fenntartású egyetemek képviselői számára megerősítették az egyeztetések folytatásának szükségességét, az egyes egyetemek, képzési területek egyedi szempontjainak áttekintését, amely alapul szolgálhat a kormány döntésének előkészítésére.

A kormány szeretné a felsőoktatási béreket is emelni, de türelmet kér. A mostani háborús időszakban rendkívüli kiadások terhelik az országot. A kormány ebben az évben jelentős béremelési programot indított a tanároknak, az óvónőknek, és emelte az ápolók bérét is, ezek óriási költségvetési ráfordítást igényelnek – áll az államtitkárság közleményében.

Messze nem a legnépszerűbb szak fizet a legjobban rögtön a diploma után

Hasznos eszköz a Diplomás Pályakövetési Rendszer: az is kiolvasható belőle, hogy melyek a legnépszerűbb szakok a felsőoktatásban, és az is, hogy melyik mennyit fizet a diplomaszerzés után közvetlenül. Meglepetés: a kezdőfizetés tekintetében messze nem a legnépszerűbb szak a legjobb választás. Hanem melyik?