BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hasít a magyar zöldipar, és nem csak az akkumulátorgyártás

A magyar zöldipar a hőszivattyúk gyártásában is erős, amit nemcsak az export, de a belső kereslet is hajt. A földhő felhasználása és a kapcsolódó ipar a hazai zöldgazdaság húzóágazatává válhat az akkumulátorgyártás mellett.

Már most az egyik legnagyobb európai gyártókapacitással büszkélkedhet az akkumulátoriparban Magyarország, Németország és Lengyelország mellett – derül ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) vasárnap a Facebookra feltöltött közleményéből, mely szerint hazánk a földhő hasznosításában használt hőszivattyúk részegységeinek előállításában is jelentős exportteljesítménnyel és komoly bővülési lehetőségekkel rendelkezik.

CATL
A CATL debreceni gyára tovább növeli a magyarországi akkumulátorgyártó kapacitást / Fotó: AFP

Magyarország éllovas az európai akkumulátorgyártás területén

A tárca egy, az Európai Bizottság által a napokban publikált független tanulmányra hivatkozik, mely szerint 

az uniós tagállamok rangsorát a lítiumion-akkumulátorok gyártókapacitásában Lengyelország (85-95 gigawattóra), Németország (55-60 gigawattóra) és Magyarország vezeti (40-42 gigawattóra). 

Az elemzés szerint ráadásul a jelenlegi 150-260 gigawattóra kapacitás idén megduplázódhat, majd további 500-1000 gigawattóra gyártókapacitás épülhet fel a következő években. A várható gyarapodásnak pedig Magyarország lehet az egyik éllovasa a debreceni CATL-gyárnak köszönhetően.

A tanulmány szerint hazánk a hőszivattyúk gyártásában is nemzetközileg versenyképes exportőr, miután a kivitel 2015 és 2022 között a másfélszeresére nőtt. Az elért eredmények alapján hazánk regionális gyártóközponttá válhat akár más tiszta technológiák területén is.

A távhő zöldítése a geotermikus energiát is segítheti

A hőszivattyúgyártás bővülését azonban nemcsak az export, de a belső piac is hajtja, hiszen a kormány legalább 100 ezer hőszivattyú telepítését tervezi 2030-ig. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a geotermikus energia további térnyerését a távhő zöldítése tüzelheti.

Az EM szerint 

a jövő a zöldenergiáé, ezért Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben. 

A közlemény felidézi a tavaly elfogadott Nemzeti földhő-hasznosítási koncepciót, amely célként rögzítette a nemzeti energetikaigép-gyártás zöldalapokon történő újjáélesztését. A tárca által készített dokumentum szerint a földhő felhasználása és a kapcsolódó ipar a tervezett intézkedések végrehajtásával a hazai zöldgazdaság húzóágazatává válhat.

MFB
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.