Az első napok adatai alapján az árrésstop bevezetésével az átlagos árcsökkenés mértéke elérte a 16 százalékot, végeredményben várhatóan ennél is nagyobb lesz a csökkenés – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán.
Hozzátette: óriásit zuhant a tejtermékek ára az árrésstopnak köszönhetően, nagyjából felére, és egyes esetekben a 60 százalékot is meghaladta a csökkenés. Jókora csökkenés volt néhány feldolgozott hústerméknél is. A hétfőtől bevezetett profitplafonban 30 termékkör több mint ezer terméke érintett. Az árak csökkenését 760 termék esetében figyelték meg – jegyezte meg.
Jelezte: a hatóságok a kezdetektől szigorúan ellenőrzik az árak alakulását, az árrésstop betartását a boltokban, május 31-ig.
Ha ezek az árszintek megmaradnak, nincsen szükség további lépésekre – vélekedett Suppan Gergely. „Egyértelműen lefelé fogja húzni az inflációt” – fogalmazott, hozzátéve: a háztartások inflációs érzetét döntően az élelmiszerárak határozzák meg, ha itt visszaesés következik be, az az inflációs érzetet is jócskán csökkentheti, javítja a fogyasztói hangulatot, támogatja a fogyasztást. Az árrésstop önmagában akár közel 1 százalékponttal csökkentheti az inflációt, ugyanakkor kedvező hatása lesz az üzemanyagárak csökkenésének is – mondta.
Kitért arra, hogy a német parlament adósságfék eltörléséről szóló intézkedésének lesznek közvetlen kedvező hatásai, mivel Németország fontos exportpartnere Magyarországnak, a német gazdaság felpörgése a magyar gazdaság újraélénküléséhez is hozzájárul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.