Tavaly 52 napot, idén várhatóan és átlagosan 53 napot kell várni egy építőipari szakemberre, ami már tervezhető idő – ismertette a Szakemberhiány 2024: várakozási idő és munkadíjak változása című kutatás eredményeit Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője budapesti sajtótájékoztatóján.
Idén 14 százalékos áremelést terveznek az építőipari szakemberek, de 5 százaléknál nagyobb mértékű drágulás nem tűnik reálisnak, az építőipar rendelésállománya egyelőre csökken, a nagyobb verseny árengedményekkel és rövidebb vállalási időkkel jár – hangzott el a Mapei csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A legtöbbet most is generálkivitelezőre kell várni, országszerte átlagosan 63 napot, a lista második helyén a bádogosok állnak 62 nappal, az épületszigetelők következnek 60 nappal, majd a kőművesek 57 nappal.
2025-ben az épületgépészek a leggyorsabbak, ők átlagosan 42 napos vállalási idővel dolgoznak. Az országos átlag, 53 nap alatti értékeket produkálnak még az ácsok 48 nappal, a villanyszerelők és a víz- és gázszerelők, egyaránt 50 nappal, valamint a festők 51 nappal.
Ez a várakozási idő mind a szakemberek, mind pedig a megrendelők számára optimális, tervezhető – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője. A cégvezető szerint
a probléma ma már nem is a vállalási idők hosszában keresendő, hanem a visszaeső keresletben és a piaci bizonytalanságban.
Feleannyi családi ház épült tavaly, mint korábban, emiatt is lehet gyorsabban kivitelezőket találni több szakmában.
Tavaly a szakemberek 12 százalékos áremelést terveztek, de az országos átlag végül 7 százalékkal kisebbet mutat. Az áremelést nem tervezők szerint a fizetőképes megrendelők hiánya miatt nem reális a további áremelés.
A szakipari munkák átlagos munkadíjának alakulása:
A Mapei ügyvezetője elmondta, hogy várhatóan nem lépi át a 10 ezer forintos határt 2025-ben a kivitelezők tarifája, de számítanak arra, hogy
a támogatások növelhetik a lakosság lelkesedését, és reméli, nem mennek el a szakemberek, mert nem mindig a kókler megy ki külföldre dolgozni.
Az építőpari bérek nem alacsonyabbak, mint más ágazatokban, inkább az a gond, hogy nem teljesen fehérek a bérkifizetések – reagált a kötelező béremelést szorgalmazó javaslatokra Markovich Béla.
Az építőiparban most jól lehet keresni, de nehéz jó munkaerőt találni.
Nem a feladatot, hanem a fizetést nézik a jelentkezők.
A nyugati bérekhez hasonló az itthoni, ezért már nem számít a cégvezető olyan volumenű munkaerő-elvándorlásra, mint néhány éve, amikor nagyon sokan kimentek külföldre dolgozni az építőiparból.
Továbbra is óriási probléma a kontármunka és a feketemunka, amelynek az arányát 10-14 százalékra teszik.
Kérdésre válaszolva a Mapei ügyvezetője elmondta: bízik benne, hogy az építőipari cégek is részt tudnak venni Ukrajna újjáépítésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.