BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyakunkon a határidő: áprilistól kemény bírságokat szórhat a hatóság – így úszhatjuk meg

Szigorodnak a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer adatszolgáltatási szabályai. Az EPR-köteles termékek miatt áprilistól súlyos bírságot fizethetnek a hibázó cégek.

Néhány nap múlva egy újabb területen válik kicsit nehezebbé a cégek élete, ugyanis hatályba lépnek a 271/2001. Kormányrendelet legújabb módosításai a bírságok kiszabásának és megállapításának szabályairól. Ennek értelmében április elsejétől változik a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszerhez kapcsolódó adatszolgáltatásokra kiszabható bírságok összege és számítási módja.

raktár, vállalat, cég, büntetés, bírság
EPR
EPR-köteles termékekre érkeznek az új bírságtételek április elsejétől / Fotó: Unai Huizi Photography

„A vállalatok egy része még mindig nem érti, pontosan milyen feladatokat ró rájuk az új szabályozás. Ezentúl azonban ez az információhiány jelentős költséggel is jár számukra” – emelte ki Varga Katalin, az EPR.hu szakértője.

A már több mint másfél éve bevezetett szabályozás alapján a gyártóknak:

  • regisztrálniuk kell a hazai hulladékgazdálkodásért felelős Mohunál,
  • regisztrálniuk kell az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerbe (OKIR),
  • negyedévente pontos adatokat kell szolgáltatniuk a forgalomba hozott termékek mennyiségéről,
  • a mennyiség alapján pedig határidőre be kell fizetniük a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat.

Az új szabályozás értelmében a vállalatokat is bírság terhelheti: ha nem teljesítik bevallási kötelezettségeiket, illetve ha teljesítik ugyan, de az adatszolgáltatás valótlan adatokat tartalmaz.

Érdemes figyelni az EPR-köteles termékekre

Amennyiben a gyártó nem teljesíti a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségére vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét, a hatóság a bírság összegét a ténylegesen forgalomba hozott mennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként állapítja meg. Ez azt jelenti, hogy az adatszolgáltatás és a díjfizetés elmulasztása esetén a kiszabott bírság összege a valós mennyiségi adat alapján számított EPR-díj 50 százaléka lesz.

Ha a gyártó a forgalomba hozott vagy készletre vett körforgásos termék mennyiségéről valótlan adatot közöl a kötelező adatszolgáltatás alkalmával, és ezzel a díjfizetési kötelezettségét a ténylegesnél kisebb mennyiség alapján teljesíti, a hulladékgazdálkodási hatóság a bírságot alapbírság és szorzószám nélkül számítja ki. A bírság mértéke ebben az esetben a valós és a bejelentett mennyiségi adat különbségének, valamint az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként alakul. Tehát a büntetés ebben az esetben is az EPR-díj 50 százaléka.

A hulladékgazdálkodási hatóság a bírság mértékét alapbírság és szorzószám megállapítása nélkül, 500 ezer forintban állapítja meg abban az esetben, ha a koncessziós társaság a visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerinti kötelezően visszaváltási díjas termékre vonatkozó regisztrációs kötelezettségét nem teljesíti határidőre.

Az EPR-rel kapcsolatos bejelentési és nyilvántartás-vezetési kötelezettségek elmulasztására vagy nem megfelelő teljesítésére vonatkozó bírságtételek nem változtak, vagyis ezek megszegése esetén továbbra is 200 ezer forintos bírság szabható ki, a kötelezettségek nem megfelelő teljesítése esetén a büntetés összege legfeljebb szintén 200 ezer forint lehet.

Fontos kiemelni, hogy bírság megfizetése nem mentesít az adott negyedéves időszakra vonatkozó kötelező adatszolgáltatás teljesítése alól. A hulladékhatóság a továbbiakban is fokozottan ellenőrzi a regisztrációs kötelezettségek teljesítését és az adatszolgáltatások helyességét.

Komoly bírságtól menthet meg a kellemetlen pluszadminisztráció

Az eddigi tapasztalatok szerint a hazai cégeknek jelentős adminisztratív terhet jelent az adatszolgáltatásnak való megfelelés, és főleg a kisebb vállalkozások számára okoz kihívást, akik nem rendelkeznek az ehhez szükséges megfelelő szakértelemmel vagy erőforrással.

„A szabályozás célja, hogy a gyártókat a szabályok szerint előírt adatszolgáltatásra ösztönözze, ezáltal növelve a hulladékgazdálkodási rendszer átláthatóságát és hatékonyságát. A bírságolás ugyan ösztönzőleg hathat a megfelelésre, a kulcs azonban hosszú távon a megfelelő edukáció, ahogy azt többek között a skandináv példák is alátámasztják” – foglalta össze Rimay Tamás, az EPR.hu szakértője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.