A februári áresés után nem örülhettek a bérlők Budapesten márciusban, ugyanis a fővárosban 0,7 százalékkal emelkedtek a lakbérek az előző hónaphoz képest. Ennek ellenére az éves szintű drágulás üteme lassult – derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex friss adataiból. Országosan a lakbérek 0,1 százalékkal haladták meg márciusban a februári szintet, ami gyakorlatilag stagnálás.
„Éves szinten országosan 7,6, Budapesten 6,7 százalékkal emelkedtek az átlagos lakbérek. Ez jelentős lassulást jelent a 2025 januárjában látott évi 9-10 százalékos albérletár-emelkedéshez képest” – mondta Balogh László, az Ingatlan.com gazdasági szakértője, aki elmondta azt is, hogy a havi alapú budapesti drágulást főként a pesti belső kerületek (V., VI., VII., VIII., IX.) és a budai hegyvidéki városrészek (I., II., XII.) hajtották, ahol 1 százalék fölötti volt a növekedés.
Balogh László beszélt arról is, hogy a kiadó ingatlanok lakbérének középértéke április elején ugyanúgy 250 ezer forint volt, mint egy évvel korábban. A pesti albérletek háromnegyede a 200–350 ezer forintos sávban található. A bérlők vásárlóereje ugyanis plafont szab a lakbéreknek, miközben a növekvő kínálat miatti verseny is lassítja a bérleti díjak emelkedését. Jelenleg országosan 1770 kiadó ingatlant hirdetnek, ami tovább nőhet az előző hónapokat jellemző befektetői aktivitás miatt.
Az ingatlanos portál adatai szerint április első másfél hetében a XIII. kerületben volt a legtöbb elérhető kiadó lakás, az átlagos lakbér 250 ezer forintot tett ki. A második legszélesebb választékot a XI. kerület nyújtja 260 ezres átlaggal, a harmadik pedig a VI. kerület, ám ott 280 ezer forint a kiadó ingatlanok középértéke. Csepel a legolcsóbb a maga 180 ezer forintjával, de
az olcsóbb városrészek közé tartozik még a IV., a X., a XVI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerület, amelyekben 200-210 ezer forintnál járnak az átlagos lakbérek.
Balogh László beszélt arról is, hogy szűkül az albérletárolló a legdrágább és a legolcsóbb kerületek között. Ez a bérlőknek jó, miközben a bérbeadók hozama romlik. Míg az Ingatlan.com lakásárindexe márciusban éves összevetésben országosan 11, Budapesten pedig 18 százalékos drágulást mutat, addig a bérleti díjak 6-7 százalékkal nőttek.
A fővárosi bérletidíj-emelkedéssel párhuzamosan a vármegyeszékhelyeken is drágulás látható. Ma már nincs olyan közöttük, ahol 100 ezer forint alatt lenne az átlagérték. Békéscsaba a legolcsóbb, de ott is 5 ezer forinttal meghaladja ezt a szintet a kiadó lakások bérleti díja.
Debrecen a legdrágább, 225 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, ami már tizenegy budapesti kerület átlagos értékét is meghaladja.
Debrecent Győr, Székesfehérvár, Nyíregyháza, Pécs és Veszprém követi, az utóbbi vármegyeszékhelyeken 170-190 ezer forint az átlagos lakbér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.