BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jákli Gergely: a Paks II. beruházás kapcsán első a biztonság

Április elején számolt be róla a Világgazdaság, hogy a Paks II. Atomerőmű mindkét reaktortartályának kovácsolása zajlik már Oroszországban. A munkálatok kapcsán megkeresésünkre fontos döntésekről számolt be Paks II. elnök-vezérigazgatója.

„Az új blokkok területén jelentős építési folyamatok fejeződtek be az elmúlt hónapokban, közben az Országos Atomenergia Hivatal kiadta több üzemi épület építési engedélyét, és készülnek az atomerőművünk kulcsberendezései is” – foglalta össze a Világgazdaság megkeresésére Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Jákli Gergely Paks II
Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója

Párhuzamosan készülnek a nagyberendezések

Az elnök-vezérigazgató megerősítette, hogy a franciaországi Belfort-ban már gyártják a turbinaelemeket, Oroszországban – Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsüzemében – pedig elkezdődött a 6. blokki reaktortartály kivitelezése kevesebb mint egy évvel azt követően, hogy az 5. blokki tartály munkálatait megkezdték. Mostanra elkészült az első reaktortartály elemeinek többsége, végátvételük is megtörtént. 

A Paks II. Zrt. magasan képzett szakemberekkel a helyszínen ellenőrzi a teljes gyártási folyamatot, amelynek során mintegy 700 minőség-ellenőrzésre kerül sor.

A Paks II. beruházás kapcsán első a biztonság, legyen szó a tervezőasztalról, a munkaterületről vagy a nagyberendezések gyártásáról 

– szögezte le Jákli Gergely, példaként említve, hogy a 5-ös blokkhoz legyártott reaktortartály hét eleme közül hat megfelelőnek bizonyult az ellenőrzéseken, ezért a többi között a felső csonkzóna végátvétele a szigorú ellenőrzéseket követően már megtörtént.

Ugyanakkor az alsó csonkzóna kovácsolási munkáihoz tartozó gyártásközi ultrahangos roncsolásmentes anyagvizsgálat során a szakemberek a vizsgálati technológiában szereplő elfogadási kritériumot meghaladó eltérést tapasztaltak. A létesítmény és annak berendezései kapcsán elvárt magas szintű minőségi és biztonsági elvárásoknak eleget téve az 5-ös blokki reaktortartály alsó csonkzónája esetében minden további műveletet felfüggesztettek. Az előzetes szakértői vélemények szerint a berendezéselemet javítás helyett – a biztonság elsődlegessége miatt – újragyártják.

Jákli Gergely kérdésünkre elmondta:

Ez a magyar fél számára természetesen nem jelent pluszköltséget, és a kivitelezés teljes ütemtervét sem befolyásolja 

   

Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, hogy ezek a berendezések hosszú évtizedekig – akár száz éven keresztül – fognak karbonmentesen, megfizethető áron villamos energiát termelni. Hosszú távú felhasználásról van tehát szó, így nincs és nem is lehet időnyomás a gyártási és ellenőrzési folyamaton.

Paks II
Az 5. blokk reaktortartályának gyártása tavaly áprilisban indult Szentpéterváron, Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsüzemében

A beruházás nemzetközi környezete kapcsán Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese korábban arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy bár az Európai Unió 14. szankciós csomagjában külön bekezdésben nevesítették kivételként a Paks II.-t, bizonyos intézkedések közvetett módon hátráltatják a beruházást.

Ugyanakkor – ahogyan azt lapunk a napokban megírta – az elmúlt időszakban Európa-szerte megfordult a trend az atomenergiához való hozzáállásban: nemcsak a nukleáris energiát használó államok tervezik meglévő erőműveik üzemidő-hosszabbítását és új kapacitások létesítését, de az atomot eddig mereven elutasító országok álláspontja is változni látszik. Legutóbb Dániában jelentették be, hogy feloldanák az atomenergia negyven éve elfogadott tilalmát.

Amint azt Magyar Levente kiemelte, a magyar döntéshozók időben felismerték a nukleáris energia jelentőségét, ennek köszönhetően a Paks II. beruházás ma az Európai Unió legelőrehaladottabb projektje.

A szegedi BYD után újabb óriási autóipari beruházás érkezhet Magyarországra – olyan vidéki nagyváros nyerheti el, amely eddig kimaradt a gyárépítésekből

„Nekem teljesen egyértelműen fogalmaztak Washingtonban: üzleti logikában gondolkodnak, erre kell alapozni a kétoldalú kapcsolatainkat. Ez egy világos, tiszta beszéd, amit mi értünk” – erről is beszélt a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese a Világgazdaságnak adott interjújában. Magyar Levente ebben beszámolt az amerikai–magyar kapcsolatok alakulásáról – külön kitérve a kettős adóztatás elkerülésének visszaállítására –, Paks II. kivitelezésének bebetonozásáról, a trieszti magyar kikötő fejlesztéséről és arról is, hogy jöhet egy újabb óriási autóipari beruházás Magyarországon.

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.