Az elmúlt hónapban folytatódott az áram és a gáz lakossági bruttó végfelhasználói árának csökkenése Európában. A villamos energia átlagos tarifája a több mint 10 éve indult rezsicsökkentés által alacsonyan tartott magyarországinak így is a két és félszerese, a gázé több mint négyszerese volt.
Áprilisban átlagosan 2-2 százalékkal lett alacsonyabb az áram, illetve a földgáz bruttó lakossági végfelhasználói ára a finnországi VaasaETT által sorra vett 33, illetve 27 európai fővárosban. A budapesti (lényegében magyarországi) tarifák nemcsak a többi európai, de ezen belül még a szomszédos országok vizsgált tarifáitól is jócskán elmaradnak. Az elemzőcég által kimutatott áresés a márciusi tendencia folytatása volt. A magyarázat a villamos energia esetében
A lakossági földgáz olcsóbbodásában szerepe volt
Egy kilowattóra villamos energia lakossági bruttó tarifája 9,13 eurócent volt Budapesten áprilisban, míg az uniós átlag 24,67 eurócentet, a teljes európai pedig 23,67 eurócentet tett ki. Földrészünk keleti felén jellemzően alacsonyabb a rezsi, mint tőlünk nyugatra, de még a keletebbi térséggel történő összehasonlításban is verhetetlen a magyarországi árhelyzet. A VaasaETT listáján Budapest után Kijev, Belgrád, Podgorica és Oslo következik. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MKH) által közzétett sorrend ettől kicsit eltér. A számok természetesen ugyanazok, de a hivatal nem szerepeltette Kijevet és Oslót, közölt viszont egy feltétezett adatot. Ez az adat ahhoz az áramtarifához tartozik, amelyet egy budapesti háztartás akkor fizet, ha 20 százalékkal több villamos energiát használ annál a mennyiségnél, amelyért egy 2022 augusztus rendelet szerint még rezsicsökkentett árat kérhet a szolgáltató.
Ám még ez a 120 százalékos ár is nagyon alacsony.
Ezek után a MEKH listáján a rezsicsökkentett budapesti a legalacsonyabb ár, amelyet a belgrádi 10,49 eurócentes, majd a budapesti 120 százalékos fogyasztásos 10,52 eurócent követett.
A szomszédos országok közül csak kettőben volt olyan áramárváltozás, amelyet a VaasaETT kiemelt: Bécsben 5 százalékkal, Ljubljanában 3 százalékkal lett alacsonyabb a tarifa, mert olcsóbb lett annak az energia-összetevője is. Ám az osztrák fővárosban így is a budapesti végfelhasználói ár három és félszeresét (34,16 eurócentet), a szlovéniaiban pedig közel kétszeresét (17,47 eurócentet kellett) fizetni. Prágában egyébként még a bécsinél is drágább volt a lakossági áram – 35,39 eurócent –, de nem vonzó a varsói 24,48, a pozsonyi 19,89, de a zágrábi 15,79 eurócent sem.
A legnagyobb európai lakossági áramármozgások a következők voltak áprilisban:
A szolgáltatók a legmagasabb tarifát a berlinieknek számolták ki, 40,34 eurócentet, a budapesti több mint a négyszeresét. Ezután Brüsszel (37,22 eurócent) és Bern (36,04 eurócent szerepelt a sorban.
Magára a villamos energiára, mint termékre a legalacsonyabb, 14 százalékos súly esik a budapesti tarifán belül, a másik végletet Nicosia képviseli 79 százalékkal.
A földgáz olcsósági sorrendje a VaasaETT elemzése szerint a következő volt kilowattóránként: Kijev (1,79 eurócent), Budapest 2,51 eurócent, Belgrád (4,61 eurócent), Zágráb (4,94 eurócent) és Pozsony (6,19 eurócent). Tehát már lista ötödik legkedvezőbb gáztarifája is közel háromszor volt nagyobb a budapestinél.
Ez esetben is kicsit mást mutat a MEKH sorrendje, amelyből Kijev és Oslo ismét is kimaradt, viszont megint megjelent a 120 százalékos fogyasztáshoz tartozó ár. Eszerint a legalacsonyabb a rezsicsökkentett budapesti ár volt, amelyet a belgrádi (4,61 eurócent), a zágrábi (4,91 eurócent, a budapesti 120 százalékos (5,10 eurócent) és a 6,19 eurócentes pozsonyi követett.
A kedvező magyarországi adatok ellenére sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy aki 20 százalékkal több gázt használt a rezsicsökkentett árra jogosító mennyiségnél, annak az átlagos tarifája megduplázódott!
A gázért áprilisban is a svéd fővárosban fizettek a legtöbbet, de tudni kell, hogy ott a gázhasználók kis száma miatt fajlagosan nagyon drága e szolgáltatás. A 34,06 eurócentes tarifa után a második legnagyobb az amszterdami 18,30, majd a berni 15,61 eurócent lett.
A vizsgált fővárosok közül négyben ugyan drágult a lakossági gáz áprilisban, azonban a csökkenés dominált. A VaasaETT többek között a következő fő tarifaváltozásokat emelte ki, az ok minden esetben a gáz (molekula) mint összetevő árának módosulása volt:
A MEKH rendre kiszámolja, hogy egy modellezett (átlagos jövedelmű, kétkeresős és átlagos energiafelhasználású) háztartás jövedelmének mekkora hányadát vitte el a rezsi. Áprilisban a legkedvezőbb adat Luxembourgra jött ki – 1,7 százalék –, ám rögtön mögötte Budapest állt – 1,8 százalék. A legrosszabb – 6,7 százalékos – érték Lisszabonhoz tartozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.