A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. májusi adatai szerint a magyar vállalatok körében enyhe javulás mutatkozott a gazdasági közhangulatban: a konjunktúraindex 0,6 indexponttal emelkedett, így mínusz 17,3-re változott. A lakossági gazdasági várakozások ezzel szemben stagnáltak, a lakossági index mínusz 0,2 ponttal csökkent mínusz 17,8-re. A két szektor érzékelése tehát majdnem azonos szinten mozog, de eltérő dinamikával.
A vállalatoknál a pozitív elmozdulás hátterében elsősorban az áll, hogy könnyebbnek ítélik a fejlesztésekhez szükséges források megszerzését.
Májusban a cégek 24,5 százaléka szerint ez inkább nem jelent nehézséget – ez csaknem 4 százalékpontos javulás áprilishoz képest.
Emellett a „teljes mértékben nehézséget jelent” választ adók aránya is jelentősen, 5,7 százalékponttal csökkent.
A vállalati konjunktúraindex alakulását négy alindex befolyásolja: ezek közül kettő javult, kettő romlott. A gazdasági környezet alindexe mínusz 35,7-ről mínusz 32,2-re, az üzleti környezeté pedig mínusz 27,0-ről mínusz 25,7-re javult.
Ugyanakkor a termelési környezet és az iparági környezet mutatói enyhén visszaestek. Az ágazati bontás szerint májusban a mezőgazdaság és a kereskedelem hangulata javult a legnagyobb mértékben, míg az építőiparban és a szolgáltatásokban romlás következett be.
A lakosság körében a legtöbb alindex stagnált vagy gyengült. A foglalkoztatási helyzet megítélése némileg romlott (mínusz 2,4-ről mínusz 2,8-re), ahogyan az infláció érzékelése (mínusz 72,1-ről mínusz 73,1-re) és az anyagi helyzet megítélése is (mínusz 11,2-ről mínusz 11,3-re). Ugyanakkor pozitív fejlemény, hogy a megtakarítási várakozások javultak: nőtt azok aránya, akik a következő egy évben ugyanannyit vagy többet kívánnak félretenni. Az „ugyanannyit” választ adók aránya 8,3 százalékponttal nőtt, miközben a „sokkal kevesebbet” válaszolók aránya közel 5 százalékponttal csökkent.
A lakosság hangulata életkor szerint eltérően alakult:
Ez azt jelzi, hogy a gazdasági bizonytalanságot és terheket leginkább a fiatalabb generációk érzik meg.
Összességében elmondható, hogy a konjunktúraindexek továbbra is a negatív tartományban vannak, ami a háború és a szankciók okozta nemzetközi bizonytalanságra, valamint a hazai inflációs és kamatkörnyezet kihívásaira vezethető vissza.
Érdemi javulás akkor várható, ha ezek a külső és belső tényezők kedvezőbb irányt vesznek – különösen, ha csökken az infláció, erősödik az európai gazdaság, és tartósan alacsony energiaárak alakulnak ki.
Meghökkentő kijelentést tett a szakértő: már az orosz–ukrán háború előtt hátrányba kerültek az európai cégek
Az EU-nak elsődlegesen energiaproblémája van, az európai cégek árhátránya már az orosz–ukrán háború előtt megjelent – erről beszélt Hortay Olivér, a Századvég üzletágvezetője a Figyelő szervezésében megrendezett Kicsik, közepesek, erősek című kkv-konferencián a budapesti Novotel szállodában. Szerinte nem lehet tartósan ellenállni a társadalmi akaratnak, előbb-utóbb az EU-nak fel kell adnia az értelmetlen zöldpolitikai intézkedéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.