BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kapu Tibor

Kapu Tibor: elindult a visszaszámlálás – rövidesen újra magyar űrhajós megy az űrbe

Negyvenöt év után újra magyar űrhajós indul a világűrbe: Kapu Tibor 2025. június 10-én startol a floridai Kennedy Űrközpontból a SpaceX Crew Dragon fedélzetén. Kapu Tibor három társával együtt tizennégy napot tölt a Nemzetközi Űrállomáson, ahol közel 60 tudományos kísérletet végeznek, ezek közül mintegy 30 magyar vonatkozású.

Negyvenöt évvel Farkas Bertalan történelmi űrrepülése után ismét magyar űrhajós készül a világűrbe: Kapu Tibor, a HUNOR – Magyar Űrhajós Program kiválasztott kutatóűrhajósa 2025. június 10-én, közép-európai idő szerint 14:22-kor indul a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom-4 (Ax-4) küldetés keretében. 

Kapu Tibor: elindult a visszaszámlálás – napokon belül újra magyar űrhajós megy az űrbe
Kapu Tibor: elindult a visszaszámlálás – napokon belül újra magyar űrhajós megy az űrbe / Fotó: Facebook / Kapu Tibor

Kapu Tibor három űrhajóstársával együtt vesz részt a 14 napos küldetésben: Peggy Whitson a küldetés parancsnoka, a NASA egykori űrhajósa, aki már több mint 665 napot töltött a világűrben, ezzel az egyik legtapasztaltabb ember az űrkutatás történetében; Shubhanshu Shukla a küldetés indiai résztvevője, a DRDO és ISRO (az indiai űrügynökség) képviseletében; Slawosz Uznanski-Wisniewski az ESA támogatásával utazik, és egyben az első lengyel állampolgár lesz, aki az ISS-re jut. A négy űrhajós a SpaceX Crew Dragon kapszulájával jut fel a világűrbe, amely az ISS Harmony moduljához fog dokkolni a kilövés utáni kb. 30 óra múlva.

Kapu Tibort több mint 240 jelentkező közül választották ki a HUNOR program keretében.

A kiválasztási folyamat során négy magyar jelölt közül került ki a végső résztvevő. A kiválasztás után Kapu és tartalékosa, Cserényi Gyula nyolc hónapos intenzív kiképzésen vettek részt a NASA, a SpaceX és az Axiom Space közreműködésével.

Mi lesz Kapu Tibor feladata?

A küldetés során a legénység 14 napot tölt az ISS-en, ahol 31 ország mintegy 60 tudományos kísérletét végzik el. Ezek közül közel 30 magyar vonatkozású lesz – részben magyar fejlesztésű eszközökkel, részben magyar kutatócsoportok irányításával. Kapu Tibor a következő területeken fog dolgozni:

  • Mikrobiomkutatás: hogyan változik az emberi bélflóra az űrbéli környezetben.
  • DNS-javító mechanizmusok vizsgálata: miként hat a kozmikus sugárzás az emberi sejtek genetikai állományára, és milyen lehetőségek vannak az ebből eredő károsodások javítására.
  • Neuropszichológiai vizsgálatok: hogyan befolyásolja a mikrogravitáció a térérzékelést, figyelmet és reakcióidőt.
  • Anyagkutatás: magyar fejlesztésű kristálynövesztési kísérletek.

Magyar technológiai demonstrációk: több hazai startup által fejlesztett szenzorokat és eszközöket is tesztel. Kapu Tibor személyes tárgyakat is magával visz az űrbe: a szkafanderbe öltöztetett Tévémaci figurát, mely Farkas Bertalannal is járt már az űrben, valamint egy Rubik-kockát, mely a magyar találékonyság szimbóluma. 

Az Axiom Mission 4 során az űrhajósok a SpaceX által tervezett intravehicular activity (IVA) szkafandereket viselik, melyek az űrhajón belüli tevékenységekhez készültek, és nem alkalmasak űrsétákra. Ezek a ruhák biztosítják az űrhajósok védelmét a kabin depressziója esetén, de nem rendelkeznek az extravehicular activity (EVA) szkafanderek speciális jellemzőivel, mint például a teljes életfenntartó rendszer vagy a megerősített külső rétegek.

Kapu Tibor szerint ez a küldetés nemcsak tudományos előrelépés, hanem a nemzeti büszkeség és inspiráció forrása is.

A magyar zászló újra a világűrbe emelkedik, és a magyar tudományos közösség jelentős hozzájárulást tesz a nemzetközi űrkutatáshoz. Ez a történelmi esemény új fejezetet nyit a magyar űrkutatásban, és remélhetőleg inspirálja a jövő generációit a tudomány és a felfedezés iránti elkötelezettségre.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.