A Blue Origin még idén megkísérli első, személyzet nélküli leszállását a Hold déli pólusán – jelentette be John Couluris, a cég Lunar Permanence részlegének alelnöke. A tesztküldetés során a vállalat Mark I. nevű prototípusa a tervek szerint egy Blue Origin-féle New Glenn rakétával indul útnak, és 10 méteres pontossággal landol a célterületen.
A Mark I. a NASA Artemis-programjához fejlesztett emberes leszállórendszer (Human Landing System – HLS) egyik változata. Jelenleg két ilyen rendszer van fejlesztés alatt a NASA támogatásával: a SpaceX Starshipje, amely az Artemis III. és IV. küldetésein kap szerepet, valamint a Blue Origin HLS rendszere, amely az Artemis V. misszióhoz csatlakozik. A mostani tesztküldetés fontos mérföldkő a jövőbeli, emberes változat – a Mark II. – megvalósítása felé.
A Mark I. lenyűgöző képességekkel bír: közel 3,9 tonnányi rakományt tud a Hold bármely pontjára eljuttatni
– ez sokszorosa a jelenlegi, 1 tonna körüli kapacitású kereskedelmi robotikus holdszondák teljesítményének. A jármű meghajtását egy BE-7 típusú hajtómű biztosítja, amely folyékony hidrogénnel és oxigénnel működik. Ennek repülésre szánt egysége már majdnem elkészült, és várhatóan hat héten belül a NASA houstoni központjába kerül tesztelésre.
A küldetés célja nemcsak a leszállóegység működésének kipróbálása, hanem több NASA- és kereskedelmi rakomány eljuttatása is. Ezek közül az egyik kísérlet a BE-7 hajtómű által keltett por- és gázimpulzus hatását vizsgálja majd a holdi felszínre.
A Blue Origin ezen túlmenően egy új, továbbfejlesztett szállítómodult is bemutatott, amely külön indulna alacsony Föld körüli pályára, majd ott a New Glenn rakéta felső fokozatának maradék hajtóanyagával töltenék fel. Ezt követően a modul Hold körüli pályára repülne, ahol egy ott várakozó leszállót tankolna fel, mielőtt az emberi személyzet – az Orion űrkapszula fedélzetén – megérkezne.
A rendszer akár 110 tonnát képes Hold körüli pályára juttatni, vagy 33 tonnát Mars körüli pályára, ami hosszú távon interplanetáris küldetéseket is lehetővé tehet.
Végül a vállalat bejelentette, hogy Washington államban már zajlik egy földi demonstrációs teszt, amely a kriogén hajtóanyagok hosszú távú, úgynevezett „forrásmentes” tárolását vizsgálja. Ha sikerrel járnak, ez lesz az első ilyen léptékű demonstráció, ami kulcsfontosságú technológia a jövő űrbéli üzemanyag-ellátásához. A Blue Origin lépései jól mutatják, hogy a Hold meghódítása nemcsak újraindult, hanem egyre gyorsabban halad a hosszú távú, fenntartható jelenlét felé.
Jeff Bezos teljes gőzzel azon dolgozik, hogy űripari vállalatát, a Blue Origint felzárkóztassa Elon Musk SpaceX-éhez. Miután cége éveken keresztül lemaradásban volt a riválissal szemben, Bezos most radikális változtatásokkal próbálja versenyképesebbé tenni a Blue Origint, mégpedig az Amazonnál bevált kemény munkakultúra és üzleti stratégia bevezetésével. A világ harmadik leggazdagabb embere a cég alapítójaként és egyedüli részvényeseként személyesen ügyel arra, hogy a cég vezetősége megfelelően vegye fel a versenyt Elon Muskkal és a SpaceX-szel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.