BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós szintű felháborodást váltott ki az Európai Bizottság költségvetési terve - Brüsszelben is tüntetnek a gazdák

Több európai országból érkeztek gazdák Brüsszelbe, hogy tiltakozzanak az Európai Bizottság új agrárpolitikai javaslatai ellen. A demonstrálók szerint az uniós támogatások egységes alapba terelése veszélyezteti a mezőgazdaság jövőjét és Európa élelmiszer-biztonságát. A Copa-Cogeca petícióval és politikai nyomásgyakorlással próbálja megakadályozni a kétpilléres KAP rendszer felszámolását.

Brüsszel ismét a gazdák hangos tiltakozásától volt hangos szerdán: Európa minden részéről, köztük Írországból is, gazdálkodók gyűltek össze az Európai Parlament előtt, hogy nyomást gyakoroljanak az Európai Bizottságra a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjével kapcsolatban. A demonstráció napja nem véletlen: a bizottság ma ismertette hivatalosan a 2024–2029-es uniós költségvetési keretről (MFF) és az új KAP-ról szóló javaslatait, amelyek alapvetően formálhatják át az európai mezőgazdaság finanszírozását – legalábbis a kiszivárgott információk szerint.

Brüsszeli gazdatüntetés: egységes alap helyett kétpilléres a Közös Agrárpolitika a gazdák követelése
Brüsszeli gazdatüntetés: egységes alap helyett kétpilléres a Közös Agrárpolitika a gazdák követelése / Fotó: Anadolu via AFP

A legnagyobb felháborodást az váltotta ki, hogy a bizottság egy egységesített, úgynevezett „egyablakos” alapba terelné össze a jelenleg két pilléren (közvetlen támogatások és vidékfejlesztés) nyugvó KAP-forrásokat. Az agrárszereplők, különösen a Copa-Cogeca nevű ágazati ernyőszervezet, ezt a lépést veszélyes politikai hibának tartják. Szerintük ezzel a megközelítéssel az agrárpolitika lényege – a stabil élelmiszerellátás, a fenntarthatóság, valamint a vidéki gazdaságok jövője – kerülne veszélybe.

A bizottság dokumentumaiban az szerepel: 

a javasolt új struktúra „nagyobb rugalmasságot és egyszerűsítést” biztosítana, és jobban igazodna a gazdák igényeihez. 

Céljuk egy célzottabb, kiegyensúlyozottabb rendszer, amely az ösztönzők, beruházások és szabályozás hármasára épülne.

A gazdák azonban nem osztják ezt az optimizmust. A Copa-Cogeca szerint a bizottság javaslata egy „számviteli alapú szemlélet” eredménye, amely figyelmen kívül hagyja az európai élelmiszer- és gazdasági biztonság valódi kihívásait. Közleményük szerint: „Egyértelmű, hogy az élelmiszer-biztonság nem más, mint nemzetbiztonság. Európa nem lehet stratégiailag autonóm, ha nem képes megvédeni saját mezőgazdaságát.”

A szervezet ezért európai szintű petíciót is indított a kétpilléres, erősen finanszírozott KAP fenntartása mellett. A tiltakozáshoz csatlakozott több európai parlamenti képviselő is.

Francie Gorman, az Ír Gazdaszövetség (IFA) elnöke Brüsszelből nyilatkozva kijelentette: 

Ami a 2027 utáni finanszírozásból most körvonalazódik, az komoly aggodalomra ad okot.

Hozzátette, hogy Írország vidéki gazdaságába évente közel kétmilliárd eurót injektál a KAP – ennek átalakítása pedig súlyos következményekkel járhat. A gazdák tehát nem csupán tüntetnek, hanem küzdenek – egy olyan agrárpolitikai jövőért, amelyben továbbra is biztosítva van számukra a tisztességes jövedelem és a hosszú távú tervezhetőség. Az elkövetkező hetek tárgyalásai kulcsfontosságúak lesznek.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.