A munkanélküliség növekedésével olasz családok tömege kényszerül arra, hogy egyházközségéhez forduljon anyagi segítségért. Az államra nemigen számíthatnak, hiszen a munkanélküliségi ellátás Olaszországban a legszűkmarkúbb az OECD-országok körében: az állásukat elvesztők hat hónapig jogosultak fizetésük legfeljebb 40 százalékára, havi maximum ezer euróra. Az ellátásból ráadásul a ma már a foglalkoztatottak 10 százalékát kitevő, ideiglenes szerződéssel dolgozók teljes mértékben kiszorulnak.

Az egyház azonban kész megsegíteni tagjait. A 325 olasz egyházközség legkisebbjei is legalább 15 ezer eurót különítettek el kedvezményes kölcsönökre; Milánóban az internetes adományokból is bővülő alap értéke már 3,2 millió euró. A héten Rómában zajló püspöki konferencián ugyancsak téma ezeknek az alapoknak a megerősítése.