Világgazdaság

A gyerekeket újból lehet vinni fogszabályozásra

Nagyon szigorú feltétek mellett indulnak újra a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott fogszabályozások is. Van, ahol már felvették a kapcsolatot azokkal, akiket az elmúlt nyolc-tíz hétben nem láttak el, de sok helyen még nem tudni, mikor folytatódhatnak a kezelések. Többek között az ország egyik legnagyobb rendelőjében – amelyben évente ötvenezer gyermek fordul meg –, a Rottenbiller utcában is csak a sürgősségi ellátás folyik, hiszen –, ahogyan Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által megfogalmazott eljárásrend is megköveteli – a váróban nem lehet tumultus, és a kezelőkben is időre van szükség két páciens között a fertőtlenítésre.

A NEAK azt közölte lapunkkal, hogy 2019-ben valamivel több, mint 1,1 milliárd forintot fizetett a 18 év alattiak fogszabályozására, míg egy évvel korábban 972 millió forintot. Az ellátás támogatott, de nem teljesen ingyenes, a fogszabályozó eszközt ki kell fizetni, ami az alapellátásban 200-250 ezer forint lehet, míg egy magánpraxisban elérheti az 1,5 millió forintot is.

Szakemberek szerint a gyermekek csaknem 80 százaléka szorul fogszabályozásra a megváltozott táplálkozási szokások miatt. Tavaly a NEAK országszerte 88,5 ezer gyermek fogszabályozását támogatta, a beavatkozások száma meghaladta a 834 ezret.

„Ugyan újraindultak a fogszabályozó kezelések, de ez jóval kevesebb ellátást enged meg naponta, mint korábban” – mondta a Világgazdaságnak Szántó Ildikó, a Magyar Gyermekfogászati és Fogszabályozási Társaság elnöke, a Pécsi Tudományegyetem Fogászati és Szájsebészeti Klinikájának tanszékvezetője. Általánosságban úgy látja, hogy a koronavírus-járvány miatti kezelések kimaradása nem veszélyezteti a fogszabályozási rendellenességgel kezelt betegeket. „A kezelés egyébként is viszonylag lassan történik, hosszú időközönként, általában három-négy hetente kontrolláljuk a betegeinket. Ez az elhúzódó időintervallum a későbbi eredményeket szolgálja” – mondta a szakorvos. Azok a páciensek is biztonságban vannak, akiknél egyedi kezelési terv alapján indokolt a gyakoribb visszarendelés. Kivárhatják, amíg a kezelésük folytatódhat – tette hozzá.

Tavaly a legtöbb fogszabályozásra – több mint 26,6 ezer – Budapesten került sor. Pest megyében valamivel több, mint tízezer gyermeket láttak el, de ötezernél többet Baranya és Hajdú-Bihar megyében is. A NEAK adatai szerint a legkevesebb 18 év alatti gyermeket, alig négyszázat Nógrád megyében látták el.

Májusban országszerte 154 társadalombiztosító által finanszírozott fogszabályozó rendelés működik. Budapesten 44, Pest megyében 16, Komárom-Esztergom megyében és Nógrádban pedig nincs egy se.

Ezek is érdekelhetik