BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Űrből származó adatok segíthetik csökkenteni a légszennyezést

Az emisszió csökkentésére szolgáló műholdas adatszolgáltatás hozzájárulhat a légszennyezés csökkentéséhez, mivel az űralapú adatok nagyobb területeket fedhetnek le, mint a földi alkalmazások, amely hozzájárulhat a költséghatékonyabb vállalati döntésekhez.

A légszennyezés nyomán kialakuló üvegházhatás globálisan egyre nagyobb problémát okoz. A Föld légkörének felmelegedése mellett a légszennyezésnek komoly, az egészséget és az életet veszélyeztető kockázatai is vannak. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint, ha összehasonlítjuk a szén-dioxid és a metán felmelegedésre gyakorolt hatását, akkor azt láthatjuk, hogy egy tonna metán ugyanolyan mértékű felmelegedést képes okozni 100 évre vetítve, mint 30 tonna szén-dioxid.

The fires of industry
Űralapú adatok járulhatnak hozzá a veszélyes légszennyezés csökkentéséhez / Fotó: Getty Images

Világszerte szabályozó hatóságok kérnek rendszeres tájékoztatást a vállalatoktól a szén-dioxid, és a még károsabb metán és egyéb szintén káros hatású gázok kibocsátásáról. 2023-ban az EU és az Egyesült Államok is új rendeletet javasolt, amelyek a metánszennyezés csökkentésére és nyomon követésére történő lépésekre kötelezik az ipari vállalatokat.

A GHGSat üvegházhatású gázkibocsátásokat figyelő kanadai cég műholdak alkalmazásával szolgáltat adatokat a légkör általános állapotáról.

A cég 12 műholdja 500 kilométeres magasságból infravörös érzékelőkkel detektálja a károsanyag-kibocsátást.

A vállalat vezetője, Jean-Francois Gauthier elmondta, hogy tavaly, 6 megatonna szén-dioxid-kibocsátás kezelésében működött közre. A GHGSat tavaly indította el első szén-dioxid érzékelő műholdját, és a cég azt reméli, hogy más káros anyagokat is, mint a nitrogén vagy kén-dioxid, képes lesz kiszűrni a jövőben. 

Az Európai Unió Föld-megfigyelési programja a Copernicus a világ legnagyobb földmegfigyelő rendszere, amely műholdak által gyűjtött olyan adatokat szolgáltat, amelyek segítségével a hatóságok nyomon követhetik, illetve javíthatják a levegő minőségét.

A légi és tengeri közlekedésben is hasznos megoldás

Műholdak hálózata figyeli a repülőgépek helyzetét is, amelyekkel valós időben követik azok mozgását, növelve a repülés hatékonyságát. Műholdas légi forgalmi navigációs rendszer mellett időjárási alkalmazásokhoz is használnak műholdat, ami segíti a pilótákat az útvonalválasztásban, a légtér hatékonyabb kihasználásában, amellyel csökkenthető az üzemanyag-felhasználás és ezzel párhuzamosan a károsanyag-kibocsátás.

A légi közlekedés mellett jelentős a hajózásból és a tengeri áruszállításból származó károsanyag-kibocsátás, amely szintén jelentős mértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz. A műholdas követéssel naponta több tízezer hajót lehet nyomon követni, amely segíthet a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésében. A Spire nevű műholdas cég –amely naponta akár 250 ezer hajó útját is képes követni – társalapítója, Joel Spark szerint egyes útvonalakon akár 40 százalékkal is csökkenthető volt eddig a szén-dioxid-kibocsátás – írja a Financial Times.

 

MFB ESG
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.