BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napról napra változik a helyzet Fortenova-fronton: aligha lesz Csányi–Jellinek–Mészáros csörte a horvát agráróriásért

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Meglepő lenne, ha választási évben a kaproncai Podravka vagy a szlavón Zito és Osatina konzorciuma előtt Csányi, Jellinek vagy Mészáros cégei lennének a befutók. Pláne, hogy a horvát gazdák is bejelentkeztek az eladósorba került agrárcégekre.

Nehéz rendet vágni a horvát sajtó magyar vonatkozású híreiben, pár napja a Lider még azzal riogatta olvasóit, hogy egyetlen hazai pályázó mellett három magyar és egy arab vevő aspirál a horvát Fortenova agrárcégeire, a helyzet napról napra változik.

Stuttgart,,Germany,-,06-25-2022:,Person,Holding,Cellphone,With,Logo,Of
Szlavón gazdák átvennék a céget, ha megvásárolná nekik a kormány / Fotó: Shutterstock

Tegnap a Dnevnik már két erős hazai szereplőről írt, s a pályázatot nem cáfoló magyarok száma is egyre csökkent, míg az arabok felejtősek lettek. A hazai jelentkezők a turizmusból kimaradó „zöld Horvátországot” képviselik, s a szlavón agrárlobbi már hónapok óta revolverezi a zágrábi kormányt, hogy a nyugdíjalapok szálljanak be a Fortenovába, aztán adják tovább a gazdáknak. Ráadásul áprilisban parlamenti választások lesznek az országban. Így az sem kizárt, hogy a Mol olajpiaci súlya miatt kiváló kampánytémának számító magyar kártyát húzzák elő a horvát pakliból. 

A szóban forgó Fortenova csoport 50 százalékos tulajdonosa az orosz Sberbank és a VTB,

de nekik az uniós szankciók miatt most nem osztanak lapot. A cégről a másik nagytulajdonos, a horvát gázkirály Pavao Vujnovac dönthet. A csoport agrárcégeinek eladása már hónapokkal ezelőtt szóba került, s már akkor Csányi Sándor tűnt befutónak. Ám a Dnevnik úgy értesült, hogy a Bonafarm végül nem tett ajánlatot, míg az Indotek tavalyelőtti érdeklődése már korábban meghiúsulni látszott. Így a Lider által emlegetett Csányi, Jellinek, Mészáros hármas befutóból most Mészáros Lőrinc szándéka tűnik a legkomolyabbnak. Bár hétvégéig még sok minden történhet.

A Fortenova agrárcégei, a Belje, a Vupik és a PIK Vrbovec, a horvát elemzők szerint stratégiai érdekeket szolgáló élelmiszeripari vállalatok, melyek több mint

3500 alkalmazottat foglalkoztatnak, s közel ezer alvállalkozóval rendelkeznek Horvátországban. 

A Nacional című hetilap összeállítása szerint a Belje 2022-ben 235,7 millió eurós forgalmat ért el, ami 9 százalékos növekedés 2021-hez képest. Az 1500 alkalmazottat foglalkoztató cég nyeresége 14,9 millió euró volt. A PIK Vrbovec 2022-ben 286,5 millió eurós forgalmat ért el, ami 15 százalékos növekedés, míg a nyereség 6,5 millió euró volt. A vállalatnak 1700 alkalmazottja van. A Vupik pedig 52,5 millió eurós forgalmat ért el, nyeresége 2,7 millió euró volt, és 350 munkavállalót foglalkoztat.

A horvát gazdaságban már a pandémia előtt is túlfeszített volt a turizmus, s a karantén feloldása után újabb rekordok születtek. Egyre mélyül az ellentét a tengerparti bevételekben dúskáló „kék Horvátország” és az elvándorlási hullámtól sújtott „zöld Horvátország” között. Meglepő lenne, ha parlamenti és európai választások évében cserbenhagynák a szlavóniai-baranyai gazdákat, s olyan erős hazai jelöltek, mint a kaproncai Podravka vagy a szlavón Zito és Osatina Group konzorciuma elől a magyarok halászhatnák el a Fortenova agrárcégeit.  

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.