közgazdaságtan

Meghalt Robert Solow Nobel-díjas közgazdász

A közgazdász nevét viselő növekedési modell a mai napig része a makroökonómia tankönyveknek, hatását azonban tanítványai sora is jelzi.
2023.12.22. 10:29 Olvasási idő: 3 perc

A krízis a normalitás – Lehet, hogy túlértékeljük a jelen gazdasági eseményeit

Temérdek a gond a világban, ám hazai szakértők szerint csalhat az érzékelésünk: történelmi viszonylatban nem élünk rossz időben.
2023.02.27. 19:36 Olvasási idő: 10 perc

Már erősen köhög a neoliberális közgazdaságtan

A legnagyobb probléma most az egyenlőtlenség, amely a gazdasági növekedést fenyegeti, és instabilitást okoz.
2018.03.23. 09:52 Olvasási idő: 0 perc

Repedések a megszokás falán – úton a modern közgazdaságtan megújulása felé?

2018.01.22. 18:34 Olvasási idő: 0 perc

Magyar kutatóé lett a legrangosabb brit díj

Raccuja Gergely kapta az elismerést annak modellezéséért, hogy miként lehetne hatékonyabb díjfizetési rendszerrel javítani a brit közlekedési infrastruktúrát.
2017.07.14. 11:59 Olvasási idő: 0 perc

A Wall Street után a tantermeket is elfoglalni?

A múlt hónap elején a Harvard hallgatóinak egy csoportja tüntetően kivonult egy közgazdasági tárgyú bevezető kurzusról, amelyet kollégám, Greg Mankiw vezetett. A diákok panasza, hogy a közgazdaság-tudomány köntösébe burkolva konzervatív politikai ideológiát terjesztenek, amely segít az egyenlőtlenségek örökössé tételében.
2011.12.28. 05:00 Olvasási idő: 0 perc

"Aki bebukta a lakáshitelét, húzza meg a szíjat - ez kapitalizmus"

A kormány egyszerűen nem érti a problémák jellegét és súlyát, ha ugyanis értette volna, akkor 8 év alatt felkészülnek a kormányzásra – véli Bokros Lajos közgazdász, európai parlamenti képviselő a Privátbankárnak adott interjújában. Szerinte a kormány programja vasvillával összehányt düledező szénaboglya, ami a legelemibb szakmai követelményeknek sem felel meg. Szerinte a bedőlt devizahitelesek veszteségét nem lehet másra terhelni, aki hozott egy döntést, az húzza össze magát - ez a kapitalizmus.
2011.05.24. 08:40 Olvasási idő: 0 perc

Karácsony=össznépi pazarlás

Az ünnepek előtt sokkal többet költünk el ajándékokra, mint amennyit a megvásárolt tárgyak valójában érnek szeretteinknek. Ezért az ajándékozási hisztéria nem más, mint össznépi pazarlás - ezzel a megállapítással sokkolta a karácsonyi lázban égő amerikaiakat a Pennsylvaniai Egyetem egyik közgazdászprofesszora.
2009.12.16. 06:00 Olvasási idő: 0 perc

"A GDP nem megfelelő mérőszám, le kell számolni vele"

A világgazdaság újraélesztésének kísérlete – za globális éghajlatválságra adandó válasszal együtt – felveti a fogas kérdést: vajon a statisztikák megfelelő „jelzéseket” adnak-e számunkra arról, hogy mi a teendő? Teljesítményorientált világunkban a mérés különleges jelentőségre tett szert: amit mérünk, az meghatározza, hogy mit teszünk – írja a Világgazdaságban Joseph. E. Stiglitz, a Columbia Egyetem közgazdaságtan professzora.
2009.09.15. 09:57 Olvasási idő: 0 perc

A száműzött közgazdászok visszatérnek – Joseph Stiglitz elemzése

Mostanra mindannyian keynesiánusok lettünk. Az Egyesült Államokban a jobboldal is csatlakozott Keynes követőinek a táborához. Nekünk, akik valamelyest kötődtünk ehhez a tradícióhoz, a fordulat felér egy diadallal, miután több mint három évtizedig száműzöttnek kellett éreznünk magunkat.
2008.12.09. 09:48 Olvasási idő: 0 perc