BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
biden

Biden megint elgáncsolná Trumpot: a sarkvidéki olajkitermelést is árverésre bocsátja –rátaposva még a zöldekre is

Az új elnök hivatalba lépése előtt két héttel indulna el az aukció. Biden kormánya látszólag mindenben fityiszt akar mutatni Trumpnak, ehhez pedig még a korábbi elveit is kész sutba vágni.

A Biden-kormány azt tervezi, hogy kevesebb mint két héttel Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése előtt eladja a fúrási jogokat az Északi-sarkvidéki Nemzeti Természetvédelmi Menedékben, a manőverrel pedig jócskán megnehezítené a következő kabinetnek a régióban történő olajkitermelés fellendítését.

biden
Biden kormánya látszólag mindenben fityiszt akar mutatni Trumpnak, ehhez pedig még a korábbi elveit is kész sutba vágni / Fotó: AFP

A hétfőn kiadott határozat értelmében a belügyminisztérium a menedékhely közel 1,6 millió hektáros parti síkságából mindössze 400 ezer hektárt bocsát árverésre január 9-én – a szövetségi törvények szerint lehetséges legkisebb mennyiséget. Az árverés egyike annak a két értékesítésnek, amelyet a kongresszus 2017-ben az adócsökkentések kifizetésének módjaként rendelt el.

Bár a következő Trump-kormányzat később egy másik, jóval nagyobb volumenű eladásra is törekedhet, a szükséges környezetvédelmi tanulmányok és az esetleges jogi kihívások után évekbe telhet, mire ez megtörténik.

A környezetvédők elítélték a döntést, mondván, hogy az egy olyan területet fenyeget, amelyet nemcsak a nagy olaj- és gázkitermelési potenciál miatt tartanak számon, hanem gazdag élőhelye miatt is, amely vízimadaraknak, rénszarvasoknak, jegesmedvéknek és más vadon élő állatoknak ad otthont.

A Bloomberg értesülei szerint az őslakosok, akik a területet szentnek tartják, szintén jelezték, hogy az olajvállalatok – és azok biztosítói és finanszírozói – ellen fognak fellépni, hogy megakadályozzák a pályázatok benyújtását.

Biden elgáncsolná az amerikai energiabiztonságot

Az északkelet-alaszkai sarkvidéki menedékhelyet egykor az olajfejlesztés egyik fő célpontjának tekintették, tekintettel a nyersolajkészletekre – ez egy hatalmas, évtizedekig áramlási potenciállal rendelkező rejtekhely.

A legutóbbi eladáson – amelyet 2021. január 6-án, néhány nappal Joe Biden elnök beiktatása előtt tartottak – mégis csak két olajvállalat vett részt, mivel az iparág étvágyát csökkentette a politikai bizonytalanság, a távoli régióban a magas működési költségek kilátásba helyezése és a menedékhelyen történő fúrások növekvő reputációs kockázatai.

Mike Dunleavy alaszkai kormányzó eközben azzal érvelt, hogy Trump alatt az északi-sarkvidéki területeken és vizeken a fúrási jogok új értékesítése más fogadtatásban részesülne – a washingtoni támogatás kilátásba helyezése hátszéllel járna a leendő fejlesztők számára, és egy nem összecsapott pályázat még a környezetvédelemre is nagyobb hangsúlyt fektethetne.

Joe Biden szavára tovább drágult az olaj – sok múlik Izraelen

Az amerikai elnök azon kijelentésére, miszerint már tárgyalnak Izrael válaszcsapásáról, rögtön tovább emelkedett az olaj ára. Izrael azt tervezi, hogy célba veszi Irán olajiparát, ez pedig csak tovább súlyosbítaná az olaj helyzetét.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.