
Egekben a kakaó és a kávé ára, de mi várható idén az árupiacokon?
Talán meglepő lehet, de 2024-ben a kakaó jegyzése emelkedett messze a legnagyobb mértékben az árupiaci termékek közül. A termény ára egy év alatt 300 százalékot ugrott, meghaladva a tonnánkénti 12 600 dolláros szintet. Az idei évet csökkenéssel kezdte az árfolyam, és további bizakodásra adhat okot, hogy idén vélhetően kegyesebb lesz az időjárás a termelőkkel. De nem csak a kakaó ára szabadult el tavaly az árupiacokon.

A második legnagyobb mértékű drágulást a kávé mutatta be 2024-ben. Sőt, idén januárban még tovább emelkedett a kurzus. Az új történelmi csúcs már fontonként, vagyis nagyjából fél kilogrammonként 3,7 dollár fölött húzódik. Rossz hír a kávé kedvelőinek, hogy szakértők szerint még évekbe telhet, amíg mérséklődik a világ egyik legkeresettebb terményének ára.
Árupiaci körkép: milyen élelmiszerárakra készülhetünk idén?
Ha a teljes képet nézzük, akkor tavaly összességében 2 százalékkal csökkent a világ legfontosabb élelmiszer-alapanyaginak árát mérő globális mutató, a FAO-index. Ebben leginkább a cukor árának bezuhanása játszott szerepet, de a legfontosabb gabonafélék, a búza, a kukorica és az olajos magvak jegyzése is mérséklődött. Ezeken a piacokon nemcsak az időjárás vagy a kínálati-keresleti viszonyok, hanem az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos fejlemények is meghatározóak lehetnek.
Magyarországon a 2022-ben és 2023-ban tapasztalt rendkívül magas élelmiszer-infláció után tavaly már csak átlagosan 2,8 százalékkal kerültek többe a boltok polcain lévő termékek. Eközben az élelmiszeripar 4-5 százalék közötti növekedést ért el. A további bővülés, és így a hazai élelmiszerárak növekedésének megállítása érdekében kulcsfontosságúak lehetnek a további kapacitásbővítő és hatékonyságjavító beruházások.
Az árupiacok és az élelmiszerárak várható alakulásáról Helyzetkép című műsorunkban számoltunk be részletesen.
A Helyzetkép korábbi adásait itt érhetik el.



