Közélet

Izrael a Hamász kibertámogatásával vádolja Iránt

Jelentések szerint az izraeli háború elején jelentős adatfogalom-növekedés volt tapasztalható. Izrael nem először vádolja Iránt a Hamász támogatásával. Tel-Aviv szerint Teherán nemcsak pénzzel, hanem kibertámadásokkal is segíti a terrorszervezetet.

Irán pénzzel és kiberhadviseléssel segíti a Hamász terrorszervezetet Izrael elleni harcában – jelentette az izraeli katonai szóvivő és a Microsoft elemző osztályának vezetője.

Találtunk hivatalos Hamász-dokumentumokat 2020-ból, amelyek tartalmazzák az Iránból a Hamásznak 2014 és 2020 között küldött átutalások részleteit – több mint 150 millió dollárt juttattak Iránból a Hamászhoz

– közölte Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője kedd esti nyilatkozatában.

Flag,Of,Hamas,Painted,On,The,Concrete,Wall.,Gaza,And
kibertámadás, Izrael, Hamász, háború, Irán
Fotó: Shutterstock

„A Hamász 2023. októberi támadása óta az iráni kormányhoz kötődő csoportok kibertámadások és befolyásolási műveletek sorozatát indították el a Hamász megsegítése és Izrael és szövetségesei meggyengítése érdekében” – jelentette Clint Watts, a Microsoft elemző részlegének vezetője szerdán. A szakértő Irán lépései közül többet elhamarkodottnak és kaotikusnak ítélt, ami szerinte azt jelzi, hogy alig vagy egyáltalán nem egyeztetett a Hamásszal, de ennek ellenére egyre nagyobb sikereket ért el a kiberhadviselésben.

A jelentés szerint a háború első hetében 42 százalékkal nőtt a Teherán működtette vagy hozzá kapcsolódó híroldalak forgalma, és az még három héttel később is 28 százalékkal meghaladta a háború előtti szintet.

Az izraeli háború első napjaiban régi vagy hamis anyagokat szivárogtattak ki a hálózatokhoz már meglévő hozzáférésükkel. A harcok első hetében kilenc, Izraelben tevékenykedő csoportot követtek a Microsoft megfigyelői. Ezek száma gyorsan tizennégyre nőtt már két héttel a háború kitörése után. 2021-ben mintegy kéthavonta voltak kiberalapú befolyásolási műveletek, s ezek száma 2023 októberében 11-re emelkedett.

A háború előrehaladtával az irániak kiterjesztették működésüket Albániára, Bahreinre és az Egyesült Államokra is, s növelték az együttműködést is, mely nagyobb specializációt és hatékonyságot tesz lehetővé.

Az elemzés szerint az iráni kiberhadviselésnek négy célja van: a belpolitikai és társadalmi szakadékok kiélezése az izraeli kormányt bíráló, békeaktivista csoportoknak álcázva magukat; megtorlás Izrael áram-, víz- és üzemanyag-infrastruktúrájának célba vételével; az izraeli biztonság aláásása, Izrael állampolgárainak és nemzetközi támogatóinak megfélemlítésével, az IDF-katonák családjainak fenyegetésével; valamint Izrael nemzetközi támogatásának gyengítése az Izrael gázai támadásai okozta károk hangsúlyozásával.

Washington fegyverkezik – az Intel lehet a kiberháború nagy nyertese

A konkurencia máris aggódó szenátorokat mozgósított mindkét nagy pártból, nehogy túlnyerje magát az Intel a csiptörvény tenderein.

 

kibertámadás izraeli háború Hamász Irán
Kapcsolódó cikkek