Miközben folyamatosan érkeznek amerikai beruházások Magyarországra, az amerikai–magyar kereskedelmi forgalom tavaly is meghaladta a kilencmilliárd dollárt és ismét rekordot döntött – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Washingtonban.

A tárcavezető szólt arról is, hogy az Egyesült Államok immár Magyarország legfontosabb exportpiaca az Európai Unión kívül és 2014 óta már 111 nagy amerikai beruházáshoz adott a magyar kormány pénzügyi támogatást. Ezért szerinte 

nem csoda, hogy ma már 1700 amerikai vállalat működik Magyarországon, és több mint 100 ezer magyar embernek adnak munkát.

Fotó: Facebook/Szijjártó Péter hivatalos oldala

Szijjártó arról is beszél, hogy később találkozik az Amerikai–Magyar Üzleti Tanács elnökével és tagvállalatainak vezetőivel, akiket arról fog tájékoztatni, hogy a hazai gazdaság immár túl van a háborús okozta tavalyi nehézségeken, sikerült leszorítani az áremelkedés mértékét, és így újra a növekedésre tudnak koncentrálni idén.

Elmondása szerint az amerikai cégek mindig is fontos szerepet játszottak a magyar fenntartásában, különösképp, hogy minden dimenzióban egyenletesen vannak jelen. Így 

jelentős amerikai beruházások valósultak meg az autóipar, az elektronika területén, a szolgáltató ágazatban, illetve a legfelső szinten, a kutatás-fejlesztésben is, például a gyógyszeriparban és az információtechnológiában.

A külügyminiszter felhívta a figyelmet arra is, hogy az amerikai vállalatok már a második legnagyobb beruházói közösséget alkotják hazánkban. Ennek oka szerinte az, hogy Európa legalacsonyabb adóit Magyarországon kell fizetni és a politikai stabilitás.

Szijjártó szerint a magyar–amerikai biztonságpolitikai együttműködés is sikerként értékelhető, Magyarország aktívan szerepet vállal például az Iszlám Állam elleni koalíció munkájában is, s azon kevés NATO-tagállamok közé tartozik, amelyek teljesítik védelmi kiadásaikban a két százalékos GDP-arányt.

Hozzátette, hogy az is fontos, hogy mindkét országban nagy szerepet játszik az atomenergia. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a nukleáris energia nagy, széles körű nemzetközi együttműködésen alapul, például tavaly Oroszország volt az első számú uránbeszállítója az Egyesült Államoknak.

A tárcavezető végezetül hangsúlyozta, mindez jól demonstrálja, hogy a magyar–amerikai kapcsolat igazi sikertörténet a politikai szegmensen kívül, ami meglepetésként érheti azokat, akik csak a kommunikációs felszínt nézik.