BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kórházi ellenőrzéseket indít a Belügyminisztérium – megnézik, tényleg ott vannak-e a betegek

A döntést az orvosi kamara és a szakszervezetek sem fogadták szívesen. A felügyelők a kórházi dolgozók munkáját és a betegek jelenlétét is ellenőriznék.

„A hatékonyabb ellátás miatt az ellenőreink a munkafolyamatokat fogják vizsgálni a kórházakban, valamint a betegek jelenlétét is ellenőrizni fogják, azonban igazoltatásra nem fog sor kerülni” – közölte a Belügyminisztérium az RTL Híradóval.

Kórház korhaz-05
A kórházi dolgozók jelenlétét és munkáját ellenőrök fogják vizsgálni / Fotó: Németh András Péter

Az Országos Kórházi Főigazgatóság levélben értesítette az állami intézményeket, hogy mostantól 

az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók munkáját, valamint jelenlétüket a hét bármelyik napján, minden napszakban váratlanul ellenőrizhetik, legalább kétfős felügyelőcsoportokkal.

Az úgynevezett Egészségügyi Ellenőrzésfelügyeleti Szolgálat elindításáról a Belügyminisztérium döntött, 

az ellenőrzések célja pedig hivatalosan az, hogy hatékonyabbá tegyék az ellátás.

A munkaidő betartása mellett 

  • a betegjogok biztosítását, 
  • a hosszú várakozási idők és várólisták kialakulásának okait, valamint 
  • az állami források szabályos felhasználását is vizsgálni fogják. 

Ez kiterjed a betegek jelenlétére is, ám a Belügyminisztérium azt írta, hogy igazoltatás nem lesz, mindössze „vizuálisan fogják ellenőrizni” őket.

Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson Sopron megyei elnöke aggályait fejezte ki az új rendszerrel kapcsolatban, amely szerinte nem nyújt megoldást az orvos- és ápolóhiányra, ahogyan a kórházak finanszírozási problémáira sem.

A Független Egészségügyi Szakszervezet szerint azonban az ellenőrzéseknek magukban kellene foglalniuk a jelenléti íveket is, ugyanis a dolgozók az átadási feladatok miatt általában hamarabb érkeznek és később távoznak, de ezt a pluszmunkát nem számolják el nekik. Ők úgy számolnak, hogy a pluszmunka havonta egy teljes műszakot is kitesz, ezért a dolgozók átlagosan 20-30 ezer forinttal kevesebb fizetést visznek haza.

Több tízmilliárdnyi pluszforrást biztosít a kormány a kórházak adósságrendezésére

Tavaly az egészségügyi intézmények a lejárt kötelezettségállományaik csökkentése érdekében több mint 90 milliárd forint összegű támogatást kaptak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.