Közélet

A gyász nem múlik el, csak körbenövi az élet – megszólalt Suhajda Szilárd felesége

Tavaly május végén a legjobb nepáli hegyivezetőkből összeállított keresőcsapat emberfeletti munkája ellenére sem találta meg Suhajda Szilárdot a Mount Everesten. Órákon át kutattak a Hillary-lépcső bővebb területén, ahol a hegymászót utoljára életben látták. A serpák 8750 méter és a 8848 méteres csúcs között többször fel-alá másztak és keresték Suhajda nyomát, mindhiába.

A hazai háttércsapat tavaly május 25-én kora este értesült róla, hogy egy másik expedíció serpája a reggeli órákban körülbelül 8780 méteren, a Hillary-lépcső aljában látta Suhajda Szilárdot – emlékeztetett a hegymászó felesége egy évvel a tragédia után. Közleményében felidézte az utolsó információkat férjéről: mikor mások elhaladtak mellette, életjeleket mutatott, de fagyási sérülések nyomai és vélhetően magashegyi betegség jelei látszottak rajta. A hegymászó nem kapcsolódott a rögzített kötélhez és a mászóúttól valamivel távolabb feküdt.

Suhajda Szilárd
Suhajda Szilárd jutott magyarként a legmagasabbra oxigénpalack nélkül / Fotó: Mohai Balázs

Az információ birtokában Legindi Tímea az expedíció kommunikációs felelőse és egyben Szilárd felesége a helyzetértékelést követően azonnal megkezdte a mentés szervezését, és az esti órákban megállapodott a Suhajda alaptábori hátterét biztosító nepáli ügynökséggel abban, hogy 26-án reggel megkísérelnek helikopterrel felrepülni olyan magasságba, ahonnan láthatják Szilárdot.

Ezzel egy időben a lehető leghamarabb három kipihent és profi serpát elindított férjéért.

A neves olasz hegymászó és helikopterpilóta, Simone Moro Katmanduból gépével egyenesen a 2-es táborba vitte őket, akik május 27-én hajnalban felértek arra a helyre, ahol a bajba került hegymászót utoljára látták.

A megadott helyen azonban nem találták Suhajda Szilárdot, ezért elkezdték szisztematikusan átkutatni a területet. Először felmásztak egészen a csúcsig, majd vissza a Hillary-lépcsőhöz. A Hillary-lépcső környékét tüzetesen átvizsgálták, minden lehetséges esésvonalat az úttól jobbra és balra, a nepáli és a tibeti oldalon is, ameddig csak le tudtak ereszkedni a rögzített kötelektől. Ezután a lépcső alatti, Déli-csúcsig (8750 méter) vezető szakaszt és annak belátható környékét vizsgálták át, eredménytelenül. Ekkor a háttércsapattal történt egyeztetést követően közösen úgy döntöttek, hogy a keresést berekesztik. Május 28-án még egy utolsó helikopteres repülést végeztek a hegy 2-es tábor feletti oldalának átkutatására.

Suhajda Szilárd drámája: megcáfolták a magyar hegymászó halálának legelterjedtebb teóriáját

Valószínűleg az utolsó felvétel került elő Suhajda Szilárdról, aki a Föld legmagasabb pontját, a 8850 méter magas Mount Everestet szerette volna oxigénpalack nélkül megmászni, de nem élte túl az expedíciót. „Eléggé fáradtnak tűnt” – mondta Ben Ferrer, aki az utolsó fotót készítette a Mount Everesten elhunyt Suhajdáról.

Fontos hangsúlyozni, hogy Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt, ezért reális célként tűzte ki pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján mért 8795 méteres elért magassággal a magyarok közül Suhajda Szilárd jutott a legmagasabbra palack és serpák nélkül.

Az Everest palack nélküli megmászása világviszonylatban is kiemelkedő teljesítmény. Az elmúlt 45 évben – mióta Reinhold Messner és Peter Habeler bebizonyították, hogy a feladat lehetséges és túlélhető. A statisztikák szerint a sikeres megmászások kevesebb mint 2 százaléka történik oxigénpalack nélkül: még kisebb számot jelent azon mászók szűk csoportja, akik serpa asszisztenciát sem vettek igénybe.

A gyász nem múlik el, csak körbenövi az élet.

„Az elmúlt napokban különösen sokat gondolkoztam azon, hogy az elmúlt egy év lassan vagy gyorsan telt el, de nem tudok egyértelműen az egyik vagy a másik mellett dönteni” – mondta Legindi Tímea az évforduló kapcsán. Kiemelte: igyekeztek rengeteg közös programot szervezni Somával, sokat sportolni, ő pedig időközben lefutotta az első maratonját. Több helyen – nyilvánosan és céges környezetben is – elkezdett előadásokat tartani Krízisben is erősödni címmel, Erdélyben pedig az expedíciózás háttérélményeiről mesélt.

Jó érzés tudni, hogy előadásaimmal erőt adhatok másoknak és motiválhatom őket, illetve ezek az alkalmak számomra is segítik a gyászfeldolgozás folyamatát.

„De ez nem azt jelenti, hogy nekem könnyű, mert egyáltalán nem. Ám hiszem azt, hogy minden nehéz helyzet lehetőséget ad a fejlődésre, akármennyire is fájdalmas az” – tette hozzá a hegymászó felesége.

 

Suhajda Szilárd hegymászó Mount Everest
Kapcsolódó cikkek