A kijevi Roman Biletszkij példája korántsem egyedülálló: a fiú még 18 éves kora előtt vonatra szállt, hátrahagyta családját, és elmenekült a háború elől. Jegye egy útra szólt, most Kassán lakik kollégiumban, családjával sokhavonta találkozik.
Pont az ellentettje Andrij Kotyk, aki ahogy betöltötte 18 éves korát, jelentkezett a seregbe.
Minden átgondoltam, döntöttem
– mondta a Reutersnek Harkiv környékén állig felfegyverezve, páncélozott ruhában.
Jobb szolgálni, mint futni
– foglalja össze gondolatait.
Ez a dilemma jár az ukrán fiatalok fejében. A kérdés, pedig egyre élesebb:
a háború közeledik a harmadik évfordulója felé, az ukrán sereg holtfáradt, az oroszok nyomulnak előre, az ukránok egyre nehezebben tudják pótolni a fronton szolgáló csapatokat,
akik átlagos életkora egyre magasabb, a moráljuk pedig folyamatosan romlik.
A konfliktus kezdete óta több mint 190 ezer 14 és 17 év közötti ukrán fiú jelentkezett ideiglenes védett státuszra az Európai Unió országaiban.
Míg Ukrajnában a behívási korhatár most 25 év, egyre nagyobb a nyomás, hogy azt 18-ra csökkentsék.
Kijev egyelőre elutasította ezt a döntést, de Antony Blinken amerikai külügyminiszter is figyelmeztetett: szükség van a fiatalabb katonákra. A Reuters ezirányú kérdéseit az ukrán védelmi minisztérium nem kommentálta.
Nem volt választásom, érzelmek nélkül cselekedtünk. Persze az előkészület gyötrelmes volt, de az óra ketyegett
– mondta Biletskyi. Kotyk, – aki négy barátjával jelentkezett a seregbe –, miután a zeneiskolát hátrahagyta, először Herszon város felszabadításában vett részt.
Az első két katonai feladat nagyon-nagyon ijesztő volt, aztán megszoktam
– mondta a jelenleg 21 éves gyalogos. Ugyan a kivándorlás miatt vannak nehéz helyzetben, megérti, akik elhagyják hazájukat. Ő is abban bízik, hogy egyszer megházasodik, és visszatér az énekléshez.
A harag és megosztottság pedig jelen van a társadalomban. Nemcsak a politika bírálja a frontvonal helyett külföldön lévő fiatalokat, de a lakosságban is gyakoriak a keserű viták.
Most 40 év körül lehet az ukrán katonák átlagéletkora. A katonaságnak több fiatal harcosra van szüksége, akik nagyobb motivációt és kitartást tudnak vinni a frontra – mondta Volodimir Davydiuk, a neves kijevi Harmadik rohamdandár toborzója.
Egy 40 évesért és egy 20 évesért harcolni nagyon különböző dolog
– tette hozzá.
Danylo Velychko, aki a Khartia toborzásánál dolgozik, elmondta, hogy a jelentkezők átlagéletkora 32 év feletti.
A gondok pedig messzire mutatnak: milliók hagyták el a hazájukat, súlyos a munkaerőhiány, és a születésszám is zuhan – több, mint 30 százalékkal kevesebb gyerek születik.
Kijev elkeseredetten próbálkozik „visszaédesgetni” a külföldön tartózkodókat.
A helyzet nem egyszerű persze, abban az időben kell hívogatónak beállítani az ukrajnai helyzetet, amikor rekordsebességgel nyomulnak előre az oroszok, bizonytalanná vált a nyugati támogatás is, és éppen az ország energiarendszerét zúzzák szét az orosz rakéták.
Svitlana Biletska, a 18 éves, Szlovákiában tanuló Biletszkij édesanyja könnyei között idézte fel azt a pillanatot, amikor a peronról a vonattal távozó fiának integetett, ennek ellenére biztos benne, hogy a fiú egyhamar nem térhet haza.
Ott létezik jövő, itt ez bizonytalan
– hangsúlyozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.